avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sanctiune circulatie din Ungaria, dar eu nu am ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sanctiune circulatie din Ungaria, dar eu nu am călătorit niciodată în aceasta tara.

Buna ziua!
In februarie am primit prin posta o scrisoare recomandata în limba maghiara și imi este transmis faptul că am fost sancționat cu suma de 30000 forint.
Eu nu am călătorit niciodată în aceasta tara și nici nu am înstrăinat niciodată autoturismul personal altor persoane.
Unde ma pot adresa pentru a face dovada ca eu nu am parasit Romania?
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: cornycorny , utilizator 13:48, 17 Noiembrie 2023
Probabil exista si in legislatia maghiara termene in care trebuia sa faceti demersuri ,sa contestati procesul verbal etc.Ar trebui să discutați cu un av prin Târgu Mureș,Miercurea Ciuc sunt avocati de origine maghiară înscriși în barourile locale care cunosc legislația din Ungaria.Puteti cere o consultație online (contra cost bineinteles)și va lamuriti

cornycorny a scris:

Buna ziua!
In februarie am primit prin posta o scrisoare recomandata în limba maghiara și imi este transmis faptul că am fost sancționat cu suma de 30000 forint.
Eu nu am călătorit niciodată în aceasta tara și nici nu am înstrăinat niciodată autoturismul personal altor persoane.
Unde ma pot adresa pentru a face dovada ca eu nu am parasit Romania?
Va mulțumesc!

Va salut!
Am depus plângere penala la parchet.
Am solicitat la I. G. P. F daca in data respectiva, cu date mele personale a fost înregistrat cineva la vama. Am primit raspuns ca nu imi pot trimite acest aspec.
Nu stiu unde as putea sa ma adresez pentru aceste aspecte.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Probabil exista si in legislatia maghiara termene in care trebuia sa faceti demersuri ,sa contestati procesul verbal etc.Ar trebui să discutați cu un av prin Târgu Mureș,Miercurea Ciuc sunt avocati de origine maghiară înscriși în barourile locale care cunosc legislația din Ungaria.Puteti cere o consultație online (contra cost bineinteles)și va lamuriti

cornycorny a scris:

Buna ziua!
In februarie am primit prin posta o scrisoare recomandata în limba maghiara și imi este transmis faptul că am fost sancționat cu suma de 30000 forint.
Eu nu am călătorit niciodată în aceasta tara și nici nu am înstrăinat niciodată autoturismul personal altor persoane.
Unde ma pot adresa pentru a face dovada ca eu nu am parasit Romania?
Va mulțumesc!



Plângerea penală la parchet nu va ajuta cu nimic,v-am dat varianta logică,slava domnului. găsiți pe net listele cu avocati în barourile indicate are cine sa va lămurească..
M-a ajutat. A fost depistata persoana care s-a folosit în mod abuziv xerocopia cărții de identitate... Acum este inculpat.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Plângerea penală la parchet nu va ajuta cu nimic,v-am dat varianta logică,slava domnului. găsiți pe net listele cu avocati în barourile indicate are cine sa va lămurească..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestarea unei rezolutii la neinceperea urmaririi penale mirceapetre mirceapetre Buna ziua, Am facut o plangere penala legata de secretul profesional in sanatate. Cu toate ca dupa parerea mea a fost foarte bine documentat, atat IPJ ... (vezi toată discuția)
catre politia rutiera a municipiului targu-mures gsmbarany gsmbarany PLANGERE In data de 25.08.2009, ma aflam la domiciliu mai sus mentionat, iar in jurul orei 15:00 am fost cautat de un echipaj de politie format ... (vezi toată discuția)
Preluare minor conform hotararii judecatoresti gaz gaz Buna ziua. Am un fiu de 2 ani jumate, care momentan este la mama sa. Mama lucreaza in Miercurea Ciuc, insa in vacanta sta cu parinti sai intrun sat la 75 ... (vezi toată discuția)