Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere parinti L19/2020 si facilitati constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere parinti L19/2020 si facilitati constructii

Considerati ca pentru angajatii din domeniul constructii unde se aplica facilitatile fiscal privind taxele si contributiile prevazute un OUG 114/2018, in cazul in care au zile libere pentru parinti cf. L19/2020, li se aplica in continuare facilitatile fiscale, avand in vedere ca se face trimitere la aplicare Codului Fiscal?

Art. 3 (2) Indemnizaţia prevăzută este supusă impozitării şi plăţii contribuţiilor de asigurări sociale, de asigurări sociale de sănătate, precum şi plăţii contribuţiei asiguratorii pentru muncă, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare.
Se aplica in continuare facilitatile din constructii.
Multumesc,

Dar la somajul tehnic, si acolo se face referire la prevederile codului fiscal, pentru calcularea si plata impozitului si a contributiilor. Credeti ca si in acest caz se aplica facilitatile pentru domeniul constructiilor?

Cornel Vasile a scris:

Se aplica in continuare facilitatile din constructii.

Da, si pentru somaj tehnic se aplica.

Detalii
[ link extern ] /
Se aplica in continuare facilitatile pentru constructii, atat pentru acordarea zilelor libere pentru parinti cat si pentru acordarea somajului tehnic, cu mentiunea ca trebuie in continuare sa fie indeplinite acele conditii specifice pentru acordarea lor.