Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Somaj tehnic constructii stare de urgenta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Somaj tehnic constructii stare de urgenta

Pentru somajul tehnic in situatia starii de urgenta in domeniul constructiilor se aplica facilitatile de constructii?

Atata timp cat salariul brut de incadrare prevazut in contractul individual de munca se incadreaza intre 3.000 si 30.000 lei/lunar pentru un program de 8 ore/zi, facilitatile fiscale se vor aplica si in cazul indemnizatiei de somaj, fiind venit asimilat salariului.
Indemnizatia de somaj tehnic este venit asimilat salariului, conform art. 76 alin. (1) si alin. (2) lit. s) din Legea nr. 227/2015 privin Codul fiscal.
Prin urmare, facilitatile fiscale (scutire de impozit pe venit, scutire CASS, reducere cota CAS la 21,25%) se aplica pentru veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor, prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din Codul Fiscal, realizate de persoane fizice, calculate la un salariu brut de incadrare pentru 8 ore de munca/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplica pentru sumele din venitul brut lunar de pana la 30.000 lei, obtinut din salarii si asimilate salariilor, realizate de persoanele fizice.
Partea din venitul brut lunar ce depaseste 30.000 lei nu va beneficia de facilitati fiscale.
Referitor la contributia asiguratorie pentru munca (CAM), daca societatea aplica prevederile generale din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii referitoare la somajul tehnic, atunci se datoreaza si aceasta contributie in cota de 2,25%, intrucat indemnizatia si contributiile sunt suportate integral de angajator (nu se recupereaza de la stat).
Potrivit art. 60 pct. 5 lit. a) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, acordarea facilitatilor in domeniul constructiilor este conditionata de desfasurarea de activitati in domeniul constructiilor.

Angajatorii din domeniul constructiilor care nu mai desfasoara activitate nu pot aplica facilitatile pentru indemnizatia de somaj tehnic.
Angajatorii care desfasoara activitate in domeniul constructiilor, dar activitatea a fost redusa, pot aplica facilitatile asupra indemnizatiei de somaj tehnic, daca sunt indeplinite toate conditiile pentru acordarea facilitatilor fiscale.
Exemplu de calcul - la un salariu brut de incadrare de 3.000 lei
Indemnizatie bruta somaj tehnic = 3.000 lei x 75% = 2.250 lei
CAS = 2.250 lei x 21,25% = 478 lei
CASS = 0 lei
Impozit = 0 lei
Indemnizatie neta somaj tehnic = 2.250 lei – 478 lei = 1.772 lei
CAM = 2.250 lei x 2,25% = 51 lei.
Atata timp cat salariul brut de incadrare prevazut in contractul individual de munca se incadreaza intre 3.000 si 30.000 lei pe luna pentru un program de 8 ore pe zi, facilitatile fiscale se vor aplica si in cazul indemnizatiei de somaj, fiind venit asimilat salariului.

Atentie, acordarea facilitatilor in domeniul constructiilor este conditionata de desfasurarea de activitati in domeniul constructiilor potrivit art. 60 pct. 5 lit. a) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal.

Prin urmare, angajatorii din domeniul constructiilor care nu mai desfasoara activitate nu pot aplica facilitatile pentru indemnizatia de somaj tehnic.

Angajatorii care desfasoara activitate in domeniul constructiilor dar activitatea a fost redusa, pot aplica facilitatile asupra indemnizatiei de somaj tehnic, daca sunt indeplinite toate conditiile legale pentru acordarea facilitatilor fiscale.
Indemnizatia de somaj tehnic este venit asimilat salariului, conform art. 76 alin. (1) si alin. (2) lit. s) din Legea nr. 227/2015 privin Codul fiscal.

Exemplu de calcul - la un salariu brut de incadrare de 3.000 lei
Indemnizatie bruta somaj tehnic = 3.000 lei x 75% = 2.250 lei
CAS = 2.250 lei x 21,25% = 478 lei
CASS = 0 lei
Impozit = 0 lei
Indemnizatie neta somaj tehnic = 2.250 lei – 478 lei = 1.772 lei
CAM = 2.250 lei x 2,25% = 51 lei.

Facilitatile fiscale (scutire de impozit pe venit, scutire CASS, reducere cota CAS la 21,25%) se aplica pentru veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor, prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din Codul Fiscal, realizate de persoane fizice, calculate la un salariu brut de incadrare pentru 8 ore de munca/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplica pentru sumele din venitul brut lunar de pana la 30.000 lei, obtinut din salarii si asimilate salariilor, realizate de persoanele fizice. Partea din venitul brut lunar ce depaseste 30.000 lei nu va beneficia de facilitati fiscale.

In ce priveste contributia asiguratorie pentru munca (CAM), daca societatea aplica prevederile generale din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii referitoare la somajul tehnic, atunci se datoareaza si aceasta contributie in cota de 2,25%, intrucat indemnizatia si contributiile sunt suportate integral de angajator.