Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea dupa parinti decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea dupa parinti decedati

Buna ziua,

In urma cu o luna a decedat tatal nostru,noi fiind doua fete la parinti,iar acum 20 de ani a decedat mama.Avere nu este prea multa decat pamant pe camp si o casa,intr-un sat fara apa,drum public etc,deci valoarea nu este prea mare nu vrem sa vindem nimic,satul are cu indulgenta vreo 50 de familii.
Intrebarea este:in cat timp putem face succesiunea dupa tata,ca dupa mama nu s-a facut,pentru a putea schimba contractul la energie electrica si a-i plati impozitul la casa sau pentru a cultiva terenul in limita posibilitatilor,beneficiind de cadrul legal cu privire la ce se da pentru pamant:combustibil,ingrasamant chimic si altele?
Multumesc anticipat,
Cu respect,
Violeta Gorun
Termenul de optiune succesorala prevazut de legea civila este de 6 luni de la deschiderea succesiunii( de la deces) . Trebuie sa va prezentati la notar impreuna cu sora dvs. si documentele necesare , pentru a demara procedura succesorala. Trebuie sa dezbateti si succesiunea dupa mama.
Acceptarea succesiunii se afce in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii (adica de la moartea persoanei a carei succesiune se dezbate). Dar dezbaterea succesiunii nu este legata de acest termen.
Deci...puteti dezbate succesiune si acum si peste ani, principalul este sa o acceptati: expres - la notar sau tacit-prin folosirea acelor bunuri.