Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim pt.studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim pt.studii superioare

buna ziua! stie cineva cat este salariul minim pentru cei cu studii superioare? net...brut...?multumesc anticipat pentru raspuns!
1. Conditia de studii este stabilita de angajator dar nu la liberul sau arbitru ci tinand cont si de complexitatea lucrarilor specificate in fisa postului. De exemplu un post de inspector de resurse umane poate fi ocupat si de o persoana cu studii medii si de una cu studii superioare.
2. Salariul minim brut garantat in plata este, la data actuala, de 600 lei. Acest salariu este valabil si in 2010 pana cand va interveni modificarea sa.