avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuarea din chirie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuarea din chirie

Buna ziua. Ma confrunt cu o problema foarte grava pentru mine. Sunt o mamă care își creste copii singura. In urma violenței in familie ,eu si copii avem un ordin de protecție.
Stăm în chirie. In 21 aprilie ne scade contractul. Proprietarul m-a amenințat că ma va da afara din cauza ca am întârziat cu plata facturilor aferente lunii martie ,care trebuiau plătite pe data de 1 aprilie. Facturile inca nu au depasit data de scadență. Mentionez ca am întârziat 7 zile din cauza ca nu mi-am primit banii de la munca. Eu acum sunt disperată,cu doi copii mici, 3 ani si unul 10 ani...unde voi merge in plina pandemie.
Va rog sa imi spuneti, are dreptul să mă dea afara?
Ultima modificare: Miercuri, 8 Aprilie 2020
AdelinaRacz, utilizator
Cel mai recent răspuns: AdelinaRacz , utilizator 16:00, 9 Aprilie 2020
Nu, nu are cum sa va dea afara, nu va lasati intimidata.
Daca nu vrea sa prelungeasca contractul, va trebui sa va mutati.
cautati din vreme altceva.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Stau in Sfântu Gheorghe, orașul este mic...de 2 zile nu gasesc nici un anunt cu garsoniera de închiriat. Agențiile imobiliare sunt închise.
Dacă contractul expira pe data de 21 aprilie trebuie să îmi dea un termen scris sa părăsesc locuinta ,nu?

gi-jane2 a scris:

Nu, nu are cum sa va dea afara, nu va lasati intimidata.
Daca nu vrea sa prelungeasca contractul, va trebui sa va mutati.
cautati din vreme altceva.

cred ca trebuie sa aveti in contract prevazut .
dvs daca aveti intentia sa prelungiti, trebuie ca inainte de expirare sa ii notifcati proprietarului intentia de a prelungi.. el va poate notifica tot din vreme ca nu are intentia sa prelungeasca,
Cf contractului daca inceteaza la 21 aprilie, de atunci ar trebui sa va mutati, altfel se cheama ca stati fara titlu, va notifica sa eliberati in 5 zile si va cere evacuarea dvs in instanta pt lipsa de titlu, procedura mai rapida.
avand in vedere contextul actual, cand nu se mai poate ajunge la instanta decat in cazuri urgente- cazuri penale, ordonante presedentiale etc, practic, nu o sa va poata da afara,
incercati sa va intelegeti cu proprietarul, daca nu.. nu aveti ceva face, ramaneti pana gasiti altceva.
Ultima modificare: Joi, 9 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Mentionez ca eu astazi i-am platit o parte din facturi. M-ai am o parte de platit. Facturile sunt pe luna martie,deci nu au încă data scadenta.. Doar una este de gaz pe luna februarie. Cauta motive sa nu prelungească contractul. In situatia data,nu pot să mă mut cu copii. Va multumesc pentru raspuns.

gi-jane2 a scris:

cred ca trebuie sa aveti in contract prevazut .
dvs daca aveti intentia sa prelungiti, trebuie ca inainte de expirare sa ii notifcati proprietarului intentia de a prelungi.. el va poate notifica tot din vreme ca nu are intentia sa prelungeasca,
Cf contractului daca inceteaza la 21 aprilie, de atunci ar trebui sa va mutati, altfel se cheama ca stati fara titlu, va notifica sa eliberati in 5 zile si va cere evacuarea dvs in instanta pt lipsa de titlu, procedura mai rapida.
avand in vedere contextul actual, cand nu se mai poate ajunge la instanta decat in cazuri urgente- cazuri penale, ordonante presedentiale etc, practic, nu o sa va poata da afara,
incercati sa va intelegeti cu proprietarul, daca nu.. nu aveti ceva face, ramaneti pana gasiti altceva.

Ultima modificare: Joi, 9 Aprilie 2020
AdelinaRacz, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie proprietar - neplata impozit Sleipnir23 Sleipnir23 Buna seara, De 3 ani stau cu chirie intr-un apartament de doua camere. In momentul in care m-am mutat in acest apartament am platit o luna de chirie (260 ... (vezi toată discuția)
Prelungire contract inchiriere cu majorarea chiriei AncaVSFS AncaVSFS Buna ziua, La 1 dec. 2019 imi expira contractul de inchiriere al apartamentului in care locuiesc din sept 2014. Pana acum, la fiecare prelungire a ... (vezi toată discuția)
Legea contractelor pe perioada determinata Alina-Manuela Alina-Manuela Sotul meu lucreaza din 3 mai 2013 la o firma.Cand s-a angajat i s-a facut contract de munca pe o luna.De atunci si pana in prezent i sa tot prelungeste ... (vezi toată discuția)