Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... D100 cu bonificatie 10%
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

D100 cu bonificatie 10%

Daca impozitul datorat pe trim.I este 1000 lei, cum procedam:
1)In D100 declaram si platim 1000-100 (bonificatie 10%) = 900 ?
2) Monografia contabila este corecta?
698=441 1000 lei
698=441 -100 lei
Asa am inregistrat eu, pentru ca, din pacate, planul de conturi al aplicatiei mele contabile nu e cel mai exact, pare-se si pentru inca un motiv, prezentat si ala. Am facut precizarea, totusi, ca mai corecta este utilizarea contului 7588. Daca dvs., in loc sa consultati OMFP 1802/2014 preferati utilizarea opiniilor altora, nu e problema. Dar haideti sa discutam pe legislatie, pe principii si norme contabile. Restul ramane la stadiul de parerologie.
Inca ceva… la reducerile comerciale ulterioare acordate, dvs. stornati inregistrarea initiala?
Si inca ceva… la ce le-or mai fi trebuit astora de la ANAF sa modifice D100?
Alexandru Palaghia, Contabil