Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... preemptorul accepta oferta de vanzare dar nu cumpara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

preemptorul accepta oferta de vanzare dar nu cumpara

In cazul unei tranzactii cu un teren agricol extravilan, preemptorul (arendasul) accepta oferta de vanzare afisata pe site-ul primariei dar nu cumpara ce se intampla in continuare?
Multumesc
florinuzy, utilizator
Cumpără cine e interesat după termenul legal
adica stau 6 luni cat este valabil avizul de la directia agriculturi si dupa 6 luni pot sa vand cui vreau. In cat timp pot sa vand de la expirarea avizului?
Multumesc
Imediat după ce expira puteți încheia vânzarea.
Bun, inteleg ca imediat dupa ce expira pot vinde oricui, asta inseamna vinzare libera. terenul se afla la mai putin de 30 km de frontiera. imi trebuie si unn aviz de la MAPN dar avizul se da numai la vanzare libera in baza adeverintei eliberate de primarie ca se poate vinde la liber. cum procedez? cred ca primaria nu poate elibera adeverinta de vanzare la liber atat timp cat exista avizul favorabil eliberat de directia pentru agricultura, aviz care specifica ca se vinde preemptorului. cred ca se reia procedura si voi intampina aceleasi probleme. cred ca m-am exprimat pe intelesul dumneavoastra.
Multumesc
Preemptorul 2 ani La rînd mi-a comunicat că Acceptă oferta de vînzare dar nu a oferi nimic.!? Ce. Este de făcut? Am cumpărător care î-mi oferă prețul. Mulțumesc