Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic la persoanele gravide
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic la persoanele gravide

Buna ziua,
Sunt insarcinata si am anuntat angajatorul inainte de starea de urgenta. Momentan sunt trecuta in somaj tehnic, nu stiu daca este legal si salariul meu de incadrare este mai mare decat cel mediu. Imi va plati angajatorul diferenta de pana la75% din salariul meu sau voi primi doar ce acorda statul?
Femeile gravide sunt protejate impotriva concedierii , nu si a situatiilor de suspendare a c.i.m.

Indemnizatiile de somaj tehnic sunt decontate de catre stat , prin AJOFM-uri.

Insa , in situația în care bugetul angajatorului destinat plății cheltuielilor de personal permite, indemnizația de somaj tehnic poate fi suplimentată de angajator cu sume reprezentând diferența de până la minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, în conformitate cu prevederile art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Prin urmare , legea prevede ca daca bugetul angajatorului permite se poate suplimenta cuantumul indemnizatiei.