Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal sa lucrezi 14 zile continuu fără sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal sa lucrezi 14 zile continuu fără sa părăsesc locul de munca?

Bună ziua lucrez într-un apartament social și ne obliga sa stam la munca 14 zile continuu. Este legal asa ceva? Este interzis sa îți vezi familia si sa ieși din locație.
Mariana2929, utilizator
Potrivit alin.4 al art.137 C.mun., in situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.

Ordonanta militara 8
Art.10 - (1) Se instituie, pe perioada stării de urgenţă, măsura de izolare preventivă la locul de muncă sau în zone special dedicate în care nu au acces persoane din exterior, pentru personalul angajat al centrelor prevăzute la art.9 alin.(1) pe o perioada de 14 zile.

Este vorba despre : serviciile sociale de tipul centrelor rezidenţiale de îngrijire şi asistenţă a persoanelor vârstnice, centrele rezidenţiale pentru copii şi adulţi, cu şi fără dizabilităţi, precum şi pentru alte categorii vulnerabile