Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Gestiune produse second hand
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Gestiune produse second hand

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutați cu următoarele nelămuriri, întrucât am cautat răspunsuri online dar nu am găsit nimic concret și la subiect.

Vreau sa îmi deschid o afacere online (website), care revinde haine second hand. Vreau sa cumpăr produsele în totalitate de la persoane fizice, prin intermediul anumitor grupuri/platforme. Persoana fizica mi le va livra prin curier.

As vrea sa știu:

Care este procedura legala de cumpărare care ma va ajuta sa introduc produsele în gestiunea firmei? Produsele îmi vor fi livrate prin curier, prin urmare nu am sa am contact fizic cu vânzătorul.

Menționez ca am cunoștințe de webdesign și marketing online, și consider ca pot face aceasta afacere profitabila.

Mulțumesc anticipat!

Buna seara,

Trebuie sa organizati evidenta marfurilor achizitionate in principiu: sa completati Notele de intrare receptie ptr. marfurile cumparate la valoarea platita furnizorului,sa descarcati gestiunea de marfurile vandute,sa aveti o evidenta a marfurilor in general.