Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract expira acum în această perioadă
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract expira acum în această perioadă

Buna ziua ,mi-a expirat antecontractu ,mi-a dat dezvoltatorul un termen până la sfârșitul lui mai dar fiind in șomaj tehnic nu am șanse mari să obțin un împrumut am platit un avans de 30la sută din prețul apartamentului la dezvoltator ,ce soluții am sa nu pierd banii?
Buna ziua,

Discutia necesita o analiza mai atenta avand in vedere riscurile la care va expuneti. Totodata, trebuie analizat antecontractul incheiat. Pe scurt, pentru a nu pierde avansul trebuie sa transmiteti o notificare dezvoltatorului prin care sa ii solicitati prelungirea termenului ca urmare a intervenirii unui eveniment de forta majora sau a unui caz de impreviziune. Cu privire la acest aspect, de asemenea, sunt discutii daca se aplica forta majora sau impreviziunea, in functie de starea de fapt si de clauzele contractuale.

Esential de stiut este:
- daca la momentul la care ati incheiat antecontractul ati aplicat pentru un imprumutat bancar si acum, dat fiind contextul, acest imprumut v-a fost refuzat?
- ce se prevede in contract cu privire la avans sau la posibilitatea de prelungire a termenului de semnare a contractului, respectiv, care sunt situatiile in care se poate obtine aceasta prelungire.

Sunt multe discutii motiv pentru care va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat pentru a stabili o strategie.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea