Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie civila refuzata - zero puncte
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie civila refuzata - zero puncte

Buna ziua. Tatal meu este pensionar militar. A lucrat si in civilie inainte si dupa perioada militara, 14 ani si 6 luni in total in civilie.
Implinind recent 65 ani, a cerut si pensie civila si a primit raspunsul:
"Stagiul de cotizare la fondul de pensii este mai mic decat stagiul minim necesar conform Art. 52 din legea 263/2010. Numar total puncte realizate 0.00."

In detaliu:
1977-1989 angajat civil 12 ani, 1 luna
1989-1997 cadru militar, din 1997 pensie militara invaliditate grad 3.
1997-2000 angajat civil, 2 ani si 5 luni, cu pensie militara invaliditate grad 3.
2005-2015 pensie militara invaliditate grad 2.
2015 - pensie militara pt limita de varsta.

Ce se intampla aici?
De ce este numarul de puncte realizate zero?
Pensia de invaliditate grad 2 nu este considerata perioada asimiliata si stagiu de cotizare?
Inteleg ca nu se aplica inca legea 127/2019 cu stagiul minim de 10 ani, dar nu trebuia macar sa primeasca pensie sociala pentru cei 14 ani lucrati?
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani pentru a putea beneficia de pensie civilă pentru limită de vârstă.
Aveti vreun raspuns la vreuna din nelamuririle mele?

Dapix a scris:

Stagiul minim de cotizare este de 15 ani pentru a putea beneficia de pensie civilă pentru limită de vârstă.

Cererea de pensionare i-a fost respinsă pentru neîndeplinirea condiției de a avea stagiul minim de cotizare de minim 15 ani.

Punctajul este zero pentru că cererea i-a fost respinsă, și DOSARUL nu a intrat la calcul.
Pensia de invaliditate militară nu este considerată stagiu asimilat pentru pensia civilă.
Neavând minim 15 ani stagiu de cotizare, nu poate beneficia de pensie pentru limită de vârstă.

Nu există vreo pensie socială, sau indemnizație socială, pentru cei care nu îndeplinesc condițiile impuse de legislația în vigoare.
Dapix, utilizator
Adica in prezent, persoanele care au muncit mai putin de 15 ani nu au dreptul la nimic?

Dapix a scris:

Cererea de pensionare i-a fost respinsă pentru neîndeplinirea condiției de a avea stagiul minim de cotizare de minim 15 ani.

Punctajul este zero pentru că cererea i-a fost respinsă, și DOSARUL nu a intrat la calcul.
Pensia de invaliditate militară nu este considerată stagiu asimilat pentru pensia civilă.
Neavând minim 15 ani stagiu de cotizare, nu poate beneficia de pensie pentru limită de vârstă.

Nu există vreo pensie socială, sau indemnizație socială, pentru cei care nu îndeplinesc condițiile impuse de legislația în vigoare.

Da. Cine nu are un stagiu MINIM de cotizare de 15 ani, nu poate beneficia de pensie.
Nu primește nimic cine nu îndeplinește condiția de a avea stagiul minim.

Excepție fac pensionarii de invaliditate, care primesc pensie de boală și în cazul că nu au cotizat 15 ani.
Dapix, utilizator