avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna ziua.Lucrez la o gradinita privata.Din cauza faptului ca pe data de 11.03.2020 s-au suspendat cursurile automat si noi am avut suspendate contractele de munca cu data de 11
03.2020. Starea de urgenta s-a instaurat pe data de 16.03.2020.Intrebarea mea este daca beneficiez de somaj tehnic in conditiile date?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:27, 14 Aprilie 2020
Beneficiati ,insa numai din data de 16.03 angajatorului i se poate deconta indemnizatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul somaj tehnic ddd40 ddd40 Am inteles azi de la radio ca putem cere plata pentru somaj tehnic de la data de 16.03..2020 de cand a intrat in vigoare starea de urgenta si nu de la data ... (vezi toată discuția)
Trimitere revisal noina54 noina54 am trimis rvs pe data de 31.03.2020 ,referitor la Ordonanta 30 /2020 cu suspendare incepand din 16.03.2020, Este corect s-au voi lua amenda de la itm.Cat este ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic invatamant privat 77andreea 77andreea Pentru o gradinita care si-a suspendat activitatea si vrea sa \"apeleze\" la somaj tehnic, dar nu are resurse financiare, (parintii nu mai platesc taxa in ... (vezi toată discuția)