Forum Suport Tehnic Sugestii şi reclamaţii Demolare constructie veche fara aprobare
Discuție deschisă în Sugestii şi reclamaţii

Demolare constructie veche fara aprobare

Buna ziua,
Am in curte o casa veche(3camere), în fața celei nou construite. Nu mai este locuita de vreo 5 ani,a început să plouă prin ea... Nu mai are utilități racordate fizic la ea, au fost mutate pe casa noua (contoare)... pot face in vreun fel sa o daram fără autorizație de demolare?... pt a evita plata acelei taxe?... sau cum se calculează această taxă de demolare,poate nu e chiar atat de mare cum am auzit...mi-a zis cineva ca ar fi peste 5000ron,mi se pare imens de mult...casa are maxim 50mp.
Multumesc.
Nu este peste 5000 de lei, este mult mai redusa. Ca varianta, puteti lasa casa sa se darame singura din cauza intemperiilor dupa care solicitati celor de la primarie sa emita un proces verbal de autodemolare. Pe baza acelui proces verbal puteti radia constructia din cartea funciara, daca este cazul.