Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate nota de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate nota de serviciu

Este legal ca in aceasta perioada, toti angajatii unei primarii, indiferent de domeniul in care activeaza, sa primeasca prin nota de serviciu sarcina de a umple cu dezinfectant dozatoarele din scarile de bloc?
Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

In speta, se poate emite o decizie in sensul mentionat de dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic