Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Restituire avans stare de urgenta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Restituire avans stare de urgenta

Buna seara. Am încheiat un contract cu o firmă de sonorizare, achitand un avans de 500 lei, pentru data de 02.05.2020, Din cauza starii de urgenta ,evenimentul se anuleaza. Formația respectiva nu dorește să ne restituie avansul, Ce putem face pentru a ne primi banii inapoi?
Mentionez ca in contract este prevăzută clauza de forță majoră!
Stimate domn,

Va sugerez sa inaintati o notificare, prin avocat, in care sa mentionati restituirea arvunei.

In cazul in care acest demers esueaza , va adresati instantei de judecata, solicitand, totodata, plata cheltuielilor de judecata, precum si daune -interese , pentru prejudiciul cauzat.

In contextul starii de pandemie, activitatea avocatilor nu a fost suspendata.

Contractul de asistare si reprezentare , in fata unei societati comerciale ,poate fi incheiat prin e-mail, actele pot fi preluate tot prin intermediul e-mailului, scanate, iar notificarea poate fi expediata prin orice serviciu de transmitere a unor documente.

Daca evenimentul s-ar reporgrama, aceste demersuri apar ca fiind inutile.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat