Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caile de atac si comunicarea hotararilor civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Caile de atac si comunicarea hotararilor civile

Buna ziua,

Situatia:
Reclamant in proces de divort cu minori. (fond)
Am facut apel, a fost respins ca nefondat in noiembrie 2019. (fara motivare)

Mai exista posibilitatea de a face recurs?

Imi poate explica cineva ce inseamna comunicarea hotararii civile ?
Mentionez ca nu am primit nimic de la momentul publicarii deciziei pe site, din noiembrie 2019)
Nătăfleț, utilizator
Cauza dvs are o singură cale de atac și anume apel.Urmeaza sa primiti hotărârea pronunțată de tribunal ,hotărâre în care se va motiva de ce anume a fost respins apelul dvs.A devenit aproape "normală motivarea unei hotărâri la instanțele aglomerate în medie 3-4 luni,daca adăugăm greva magistraților de la începutul anului și pandemia nu e de mirare ca nu ati primit nimic.
Comunicare hotarare civila inseamna expedierea pe adresa dvs. a hotararii motivate.
Verificati telefonic la arhiva instantei daca a fost redactata sau nu hotararea.
Daca raspunsul este negativ, trimiteti pe adresa de email a instantei respective sau prin posta cu confirmare de primire, o cerere de urgentare redactare hotarare. .
Si daca răspuns ul este, da?

MARTA SIMONA PETRE a scris:

Comunicare hotarare civila inseamna expedierea pe adresa dvs. a hotararii motivate.
Verificati telefonic la arhiva instantei daca a fost redactata sau nu hotararea.
Daca raspunsul este negativ, trimiteti pe adresa de email a instantei respective sau prin posta cu confirmare de primire, o cerere de urgentare redactare hotarare. .

Buna ziua,

Din cauza starii de pandemie, precum si din cauza volumului mare de activitate, unele instante nu au comunicat hotararile judecatoresti.

De la arhiva civila puteti afla daca a fost redactata sentinta civila.

Pentru a intra in posesia hotararii , cu rapiditate, va sugerez sa depuneti o cerere de urgentare a redactarii, cerere motivata.

Aceasta poate fi conceputa de un avocat , si transmisa prin e-mail.

Ulterior, veti legaliza hotararea, cu mentiunea "definitiva".

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Dacă vi se spune că s-a motivat întrebaţi şi dacă s-a comunicat.

Puteţi, dacă hotărârea s-a motivat să faceţi o cerere pe e-mail la Tribunalul respectiv şi să solicitaţi să vi se trimită hotărârea în format electronic.
S-ar putea să vă ceară să vă dovediţi identitatea înainte de a vă trimite hotărârea.

Dacă e nevoie urgentă de copie legalizată încercaţi tot pe e-mail şi vedeţi ce spun.
Ţineţi cont însă că e o situaţie nouă şi nu toate vor funcţiona bine.
Baftă!