avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caile de atac si comunicarea hotararilor civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Caile de atac si comunicarea hotararilor civile

Buna ziua,

Situatia:
Reclamant in proces de divort cu minori. (fond)
Am facut apel, a fost respins ca nefondat in noiembrie 2019. (fara motivare)

Mai exista posibilitatea de a face recurs?

Imi poate explica cineva ce inseamna comunicarea hotararii civile ?
Mentionez ca nu am primit nimic de la momentul publicarii deciziei pe site, din noiembrie 2019)
Ultima modificare: Miercuri, 22 Aprilie 2020
Nătăfleț, utilizator
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 11:43, 26 Aprilie 2020
Cauza dvs are o singură cale de atac și anume apel.Urmeaza sa primiti hotărârea pronunțată de tribunal ,hotărâre în care se va motiva de ce anume a fost respins apelul dvs.A devenit aproape "normală motivarea unei hotărâri la instanțele aglomerate în medie 3-4 luni,daca adăugăm greva magistraților de la începutul anului și pandemia nu e de mirare ca nu ati primit nimic.
Comunicare hotarare civila inseamna expedierea pe adresa dvs. a hotararii motivate.
Verificati telefonic la arhiva instantei daca a fost redactata sau nu hotararea.
Daca raspunsul este negativ, trimiteti pe adresa de email a instantei respective sau prin posta cu confirmare de primire, o cerere de urgentare redactare hotarare. .
Si daca răspuns ul este, da?

MARTA SIMONA PETRE a scris:

Comunicare hotarare civila inseamna expedierea pe adresa dvs. a hotararii motivate.
Verificati telefonic la arhiva instantei daca a fost redactata sau nu hotararea.
Daca raspunsul este negativ, trimiteti pe adresa de email a instantei respective sau prin posta cu confirmare de primire, o cerere de urgentare redactare hotarare. .

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Din cauza starii de pandemie, precum si din cauza volumului mare de activitate, unele instante nu au comunicat hotararile judecatoresti.

De la arhiva civila puteti afla daca a fost redactata sentinta civila.

Pentru a intra in posesia hotararii , cu rapiditate, va sugerez sa depuneti o cerere de urgentare a redactarii, cerere motivata.

Aceasta poate fi conceputa de un avocat , si transmisa prin e-mail.

Ulterior, veti legaliza hotararea, cu mentiunea "definitiva".


Ultima modificare: Miercuri, 22 Aprilie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă vi se spune că s-a motivat întrebaţi şi dacă s-a comunicat.

Puteţi, dacă hotărârea s-a motivat să faceţi o cerere pe e-mail la Tribunalul respectiv şi să solicitaţi să vi se trimită hotărârea în format electronic.
S-ar putea să vă ceară să vă dovediţi identitatea înainte de a vă trimite hotărârea.

Dacă e nevoie urgentă de copie legalizată încercaţi tot pe e-mail şi vedeţi ce spun.
Ţineţi cont însă că e o situaţie nouă şi nu toate vor funcţiona bine.
Baftă!

Alte discuții în legătură

Hotarare pronuntata in calea de atac a apelului si necomunicata imbroserv imbroserv Pe data de 10.01.2012 sa judecat termenul si s-a dat solutionare la apel. Nu am primit pana astazi comunicarea solutionarii desi au trecut 3 luni de ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie de concediere gabosiistvan gabosiistvan Buna. Este vorba de o decizie de concediere, pe care am contestat-o la tribunal si in data de 26 mai 2009 contestatia a fost admisa. De aici din cate stiu ar ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera hotararea de divort de la tribunalul din cornetu-ilfov? safta ioana safta ioana In anul 2009 luna mai ,am terminat divortul cu fostul sot ,o luna mai tarziu am primit acasa hotararea de divort definitiva si irevocabila.In aceea hotarare ... (vezi toată discuția)