Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Scutiri la impozite pe perioada starii de urgenta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Scutiri la impozite pe perioada starii de urgenta

Buna ziua. Potrivit OUG 48/2020 sunt scutiti de plata impozitului pe venit cei care realizeaza venituri din activitati independente etc. Avand in vedere ca veniturile (sporadice) din adsense intra in activitati independente, mi-ar placea sa stiu daca in acest caz mai trebuie platit impozitul pe venit prin declaratia unica. Ce parere aveti ? Reamintesc ca anul acest in contextul covid 19 sunt scutiti la plata impozitului pe venit si alte categorii de persoane fizice.
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Din care articol al OUG 48 reiese ca persoanele care realizeaza venituri independente sunt scutite de plata impozitului pe venit?
Facilitățile fiscale sunt reprezentate de datorarea unor taxe reduse pe veniturile obținute. Taxe care sunt reținute și plătite efectiv de către angajator. Mai precis, facilitățile fiscale suspendate sunt:
SCUTIREA de impozit pe venit pentru:
veniturile din salarii pentru persoanele fizice din domeniul construcțiilor;
veniturile din salarii pentru activitățile sezoniere din domeniul turistic și al alimentației publice ale persoanelor fizice;
veniturile din salarii pentru crearea de programe pentru calculator ale persoanelor fizice;
veniturile din salarii pentru cercetare-dezvoltare și inovare ale persoanelor fizice;
veniturile din salarii, ACTIVITĂȚI INDEPENDENTE, drepturi de proprietate intelectuală, activități agricole, silvicultură și piscicultură, pensii ale persoanelor fizice cu handicap grav sau accentuat.
scutirea de contribuția la sănătate pentru persoanele fizice din domeniul construcțiilor;
contribuția redusă pentru pensii pentru persoanele fizice din domeniul construcțiilor.
Sursa: Romania TV.
Marius Iosif, utilizator
Atasez ordonanta
[ link extern ]
Uite ca moderatorii au schimbat titlul. Inseamna ca e doar pe perioada starii de urgenta. Pai daca perioada starii de urgenta expira pe 14 mai de ce mai bagi scutiri de taxe, daca ele se pot plati pana in 24 mai, deci mai ai timp cam o saptamana. ASTA INSEAMNA SA TRAIESTI INTR-UN STAT MAFIOT. Oameni care doar se fac ca lucreaza.