avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cum se poate transforma un asociat unic al unei firme ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cum se poate transforma un asociat unic al unei firme in P.F.A.?

se poate transforma un asociat unic al unei firme in P.F.A. ?Daca cum se procedeaza?
radita martonfi
Cel mai recent răspuns: ContSters60554 , utilizator 10:07, 14 Decembrie 2009
Banuiesc ca va referiti la un SRL cu asociat unic, in acest caz din pacate SRL-ul nu pate fi transformat intr-un PFA.

Puteti sa inchideti SRL-ul sau sa suspendati activitatea pe o durata de cel mult 3 ani si sa deschideti un PFA.

Pentru inchiderea SRL-ului trebuie sa faceti dovada ca nu are nicio datorie, suspendarea activitatii se poate face chiar daca aveti datori.
Ultima modificare: Duminică, 13 Decembrie 2009
Denisa Stanca, Avocat
mai puteti sa si inchideti SRL prin lichidare si radiere din reg comertului si sa va faceti PFA, sau cum a spus predecesorul meu suspendare de activitate pe perioada maxima de 3 ani
Cum a sugerat si moni eu as propune putin diferit :
- infiintati PFA, transferati intreg patrimoniu al SRL pe PFA, achitati datoriile ( daca sunt) pe SRL daca sunt si apoi prin dizolvare fara lichidare inchideti SRL .
Este bine a mentiona si obiectul de activitate al SRL-ului . Daca este vb de magazin alimentar marfa nu se va degrada . Daca aveti salariati vb de intreprindere individuala si nu PFA .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare din srl in pfa ContSters271005 ContSters271005 Buna seara, se poate schimba un SRL intr-un PFA sau trebuie inchis SRL-ul si deschis PFA-ul??? (vezi toată discuția)
Un sfat extrem de util sandu_valentin sandu_valentin Am si eu doua intrebari: 1- am un SRL (mentionez ca nu am niciun salariat,cifra de afaceri este destul de mica) si datorita taxelor destul de multe si ... (vezi toată discuția)
Lichidare voluntara srl ContSters84851 ContSters84851 [b]SRL fara datorii, toate taxele achitate, cateva mijloace fixe amortizate total, asociat unic ; intrebari : [i]1)[/i] care sunt pasii (minimali) legali / ... (vezi toată discuția)