Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cum se poate transforma un asociat unic al unei firme ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cum se poate transforma un asociat unic al unei firme in P.F.A.?

se poate transforma un asociat unic al unei firme in P.F.A. ?Daca cum se procedeaza?
radita martonfi
Banuiesc ca va referiti la un SRL cu asociat unic, in acest caz din pacate SRL-ul nu pate fi transformat intr-un PFA.

Puteti sa inchideti SRL-ul sau sa suspendati activitatea pe o durata de cel mult 3 ani si sa deschideti un PFA.

Pentru inchiderea SRL-ului trebuie sa faceti dovada ca nu are nicio datorie, suspendarea activitatii se poate face chiar daca aveti datori.
Denisa Stanca, Avocat
mai puteti sa si inchideti SRL prin lichidare si radiere din reg comertului si sa va faceti PFA, sau cum a spus predecesorul meu suspendare de activitate pe perioada maxima de 3 ani
Cum a sugerat si moni eu as propune putin diferit :
- infiintati PFA, transferati intreg patrimoniu al SRL pe PFA, achitati datoriile ( daca sunt) pe SRL daca sunt si apoi prin dizolvare fara lichidare inchideti SRL .
Este bine a mentiona si obiectul de activitate al SRL-ului . Daca este vb de magazin alimentar marfa nu se va degrada . Daca aveti salariati vb de intreprindere individuala si nu PFA .