Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Nu sunt in relatii bune cu mama mea deoarece am divortat de sotie si vreau sa imi petrec viata cu o alta femeie..Am din casatorie o fetita. Nu am nici un bun in comun cu fosta sotie . Tot ce am este al tatalui meu (decedat) si al mamei mele. Cat din averea parintilor mei mi se cuvine mie ? Poate mama mea sa dea altcuiva toata averea familiei din care provin?Multumesc!
Dvs va revine o cota de 3/8, iar mamei 5/8.
Mama nu poate transmite întregul imobil singura, fiind nevoie și de acordul dvs.
Însă, cei 5/8 ii poate vinde/dona, oricui dorește.
Puteti dezbate succesiunea dupa tata, veti mosteni 3/4 din ce a avut tata, deci 3/8 din intreaga avere. Cu partea ei, mama face de doreste ca inca e vie. Nu e obligata sa v-o lase mostenire.
Daca nu dezbateti succesiunea dupa tata, mama nu are cum sa instraineze ce ii apartine pt ca nu are o cota determinata, insa poate lasa un testament, prin el sa lase averea ei altuiva, nepoatei de ex. Puteti ataca testamentul si recupera jumatate din tot ce a lasat.

Multumesc!
Buna ziua,

Trebuie sa realizati dezbaterea succesorala dupa tatal dvs.

In termen de 1 an , termen ce curge de la deces, trebuia sa va fi exprimat dreptul de optiune succesorala .(prin declaratie notariala, ori prin acte de acceptare tacita,implicita a mostenitorii, de unde rezulta vointa de a succede).

Cota de 1/ 2 din bunul comun va fi transmisa in urmatoarea modalitate:

Mama dvs . are o cota de 1/ 4 din 1/ 2 anume 1/ 8.(avand , totodata, cota de 1/2 proprie ).

Dumneavoastra aveti o cota de 3/ 4 din 1/ 2, anume cota de 3/ 8.

Mama dumneavoastra are o cota de 5/ 8 , raportat la intregul bun.

Dezbaterea succesorala, precum si imparteala, pot fi transate la notar ,prin acord.(mama dumneavoastra va poate despagubi, printr-o sulta).

In cazul in care apar neintelegeri,acestea sunt transate de catre instanta de judecata.

Bunul poate fi instrainat, prin acordul comostenitorilor , iar pretul impartit, conform cotelor-parti detinute, din dreptul de proprietate.

Week-end placut!

av.Stoica Ioana.