Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate - prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate - prenatal

Buna ziua, intampin urmatoarea situatie, fiind insarcinata in aproape 30 de saptamani. In data de 22.04.2020 am prezentat medicului de familie adeverinta eliberata de medicul specialist ( obstretico-ginecologie ) , " sarcina 29-30 saptamani , amenintare de nastere prematura , recomandare concediu prenatal " . Aici intervine problema, medicul de familie a eliberat in aceasi zi, certificat de concediu medical pe codul de indemnizatie 01 ( boala obisnuita ) si cod diagnostic 995 ( Persoane ce se adreseaza serv. de san.pt.motive legate de reproductie ) , concediul fiind "initial" perioada 22.04.2020 - 30.04.2020 .
Intrebarea mea, corect si legat medicul de familie trebuia sa mentioneze codul de indemnizatie 08 ( sarcina si lauzie ) ? Ce se poate face in situatia aceasta. Rog sfatul unei persoane avizate. Va multumesc anticipat !
allexs96, utilizator

allexs96 a scris:

Buna ziua, intampin urmatoarea situatie, fiind insarcinata in aproape 30 de saptamani. In data de 22.04.2020 am prezentat medicului de familie adeverinta eliberata de medicul specialist ( obstretico-ginecologie ) , " sarcina 29-30 saptamani , amenintare de nastere prematura , recomandare concediu prenatal " . Aici intervine problema, medicul de familie a eliberat in aceasi zi, certificat de concediu medical pe codul de indemnizatie 01 ( boala obisnuita ) si cod diagnostic 995 ( Persoane ce se adreseaza serv. de san.pt.motive legate de reproductie ) , concediul fiind "initial" perioada 22.04.2020 - 30.04.2020 .
Intrebarea mea, corect si legat medicul de familie trebuia sa mentioneze codul de indemnizatie 08 ( sarcina si lauzie ) ? Ce se poate face in situatia aveasta. Rog sfatul unei persoane avizate. Va multumesc anticipat !

completare , baza legala pentru care in mod normal consider ca trebuia sa acorde concediu medical pe codul de indemnizatie 08 ( sarcina si lauzie ) .

" Conform OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate:
ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice. "
allexs96, utilizator
Imi raspund singura, asta in ideea in care au si alte persoane speta semnalata de mine.

Este gresit completat concediul medical , in speta codul de indemnizatie ( 01 - boala obisnuita ) nu are concordanta cu 995 ( codul de diagnostic , ce este aferent in princiapl , codului de indemnizatie 08 - sarcina si lauzie ) .
Dupa o discutie la casa de sanatate mi s-a confirmat eroarea semnalata iar solutia este corectarea concediului medical de catre medicul care l-a eliberat, din 01 ( boala obisnuita ) in cod indemnizatie 08 ( sarcina si lauzie ) .