Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi sot

Buna ziua,
Nu mă mai înțeleg cu sotul. Suntem căsătoriți de 6 ani, avem un copil de 9 luni și locuim in apartamentul proprietatea mea, dobândit în acte înainte de căsătorie. Mai avem un alt bun imobil, in care și el are drept de proprietate o cota parte.
Doresc să îl dau afară din locul u de stam, până la începerea divorțului și rezolvarea situației.
El nu vrea sa plece.
Întrebare: exista vreun impediment să îl dau afară de azi pe mâine? Vreun drept de uz că a stat 6 ani in aceasta locuinta?
In afara de mici reparatii ( reparat yala, dat cu lavabil, strâns o ușă, mutat mobila, montat priza, etc necesare existenței curente am luat împreună mașină de spălat și tv, pe care sunt de acord sa le împărțim).
Multumesc
Buna ziua,
Ca sa-l dati afara fie pleaca el de buna voie fie exista niste altercatii majore si atunci solicitati un ordin de protectie cu evacuare fie introduceti in instanta o actiune in evacuare.
Avand in vedere starea de urgenta s-ar putea sa nu aveti voie sa-l evacuati.
Poate va intelegeti sa se mute el in celalalt imobil, proprietate comuna.
legal, nu il puteti da afara daca el locuieste acolo pt ca va e sot, Puteti cere evacuarea lui in instanta, dar dureaza, sau puteti cere emiterea unui ordin de restrictie si protectie si evacuarea ca masura de protectie.
pe cale ilegala, puteti sa il incuiati pe afara, riscati o amenda si cam atat.
Daca-i bunul dvs propriu si nu a fost notat imobilul în cartea funciară drept locuința familiei, puteți solicita evacuarea în instanță, cu notificare prealabilă!
Momentan executarile silite directe sunt suspendate, dar probabil dupa 15 mai se vor relua.
Oricum, varianta optima ar fi sa discutati cu el si sa ajungeti la o intelegere!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat