Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ACHITARE ..DATORII !! ..IN TIMP DE DIVORT.....!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ACHITARE ..DATORII !! ..IN TIMP DE DIVORT.....!!

...In timpul divortului am vandut un bun (auto) unei peersoane laa care aveam niste datorii !!
.....fiind un bun comun(CU CARE AM ACHITAT DATORII de care ..fosta nu voia sa stie ...) ...a fost nominalizat in partaj , dar ,A FOST VANDUT INAITE DE A SE INTRODUCE ACTIUNEA DE PARTAJ !!!
..prin acrte concrete , pentru a lichida ..datoriile .nu mai este nici al meu ..si nici al fostei sotii !!!!...este normal sa platesc EU ..taxa de timbru ???
..Multumesc !!!!
Demonstrati ca acel autoturism nu mai face parte din masa partajabila. Presupun ca aveti ceva inscrisuri care sa dovedeasca imprumutul despre care faceti vorbire.
.da , acte de vanzare -cumparare si acte ..,,dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare " ..si chiar a certificatului auto ...pot face ..!!
Dar inscris care sa dovedeasca datoria catre cumparator aveti?
Daca intrebarea se refera strict la taxa de timbru, da, e normal sa platiti SI dv., ca presupun ca si sotia a platit la valoarea masinii cand a introdus actiunea...
Solicitati cheltuieli de judecata.
..acel bun (auto ) nu mai este in posesia noastra inainte de introducerea actiunii de partajare a bunurilor !!!
...cum sa platesc o taxa la un bun care nu este al meu ?????
Daca facea o afirmatie ..ca sunt proprietarul unui ...bloc de locuinte ..trebuie sa platesc o asemenea ..aberatie ????
..va multumesc !...oricum nu platesc !