avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-partaj

buna ziua. sint casatorita din 2002 si locuiesc intr-un apartament cu 3 camere proprietate comuna.(cu toata ca , casa este cumparata numai din banii mei).sotul meu este violent in sensul ca sparge prin casa si ma jigneste pe mine si pe copil.am fost la politie si politia a zis ca nu poate face decit sa ii dea o amenda. atit. vreau sa divortez .in acest caz mai am vreun drept la casa? vreau doar sa inaintez divortul fara partaj momentan(din lipsa de fonduri). va rg sa imi spuneti daca mai am vreun drept la casa daca divortez.multumesc
Avti dreptul la jumatat din casa , conform legii, bunurile dobandite in timpul casatoriei devin bunuri comune. incazul unui partaj, legea atribuie fiecaruia dintre soti o cota de 50%, prezumandu-se o contributie egala la achizitionarea acestora. Insa , daca unul dintre soti va putea dovedi ca a vut un aport mai mare, aceste poate obtine chiar mai mult.
deci daca divortez fara sa fac partaj inca mai am dreptul la jumatate din casa?
Aveti dreptul , nu va faceti griji in aceasta privinta. casa va apartine in aceeasi masura in care apartine si sotului dvs.Sunteti coproprietari , aceasta comunitate matrimoniala de cheama devalmasie si practic, bunurile dvs. comune sunt 50-50.partajul se face tocmai in aceasta idee, de a se imparti aceste bunuri. Este posibil ca dvs. sa fi achizitionat sau dobandit si bunuri proprii, mobile sau imobile, prin donatie de ex. Acestea nu se impart.
Ce rost are sa amanati partajul? Vor intra in vigoare noile taxe si veti plati mai mult decat acum. Daca tot sunteti hotarata sa divortati, ce o sa faceti, ramaneti in continuare in acest apartament cu tot cu dumnealui in calitate de coproprietari, il lasati pe el in apartament si va mutati cu copilul? Veti trece acum prin stresul dovortului si peste ani va treziti ca va taraganati prin instanta pentru partaj - cu tot ce implica:stres, onorarii avocati, evaluatori, nervi din partea amandurora? Solutia ar fi sa inaintati divortul, cereti atribuirea apartamentului in nautura cu obligarea dv. la plata unei sulte catre fostul sot (daca demnostrati ca apartamentul a fost cumparat numai din banii dv solicitati sa se constate contributia dv 100% la dobandirea bunului si nu mai datorati sulta) si solicitati evacuarea acestuia.
sincer va sfatuiesc ca in cazul in care sunteti decisa intr-adevar sa divortati , sa demarati si procedurile partajului .
asta avand in vedere ca din octombrie vor intra in vigoare noile taxe de timbru. iar taxa de timbru privind procesuk de partaj va fi in cunatum de 3% din valaorea masei partajabile !!

angajati-va un avocat care sa va reprezinte pt divort si partaj .
in ceea ce priveste banii pe care i-ati folosit in vederea achizitionarii imobilului, in masura in care puteti dovedi ca doar dvs ati avut acesti bani, puteti obtine chiar mai mult din acel imobil, iar nu doar jumatate.

Alte discuții în legătură

Despre partaj sindilaru sindilaru Buna ziua, ma numesc Valentina si am 22 ani. Parintii mei sunt despartiti de foarte mult timp, mai precis din aproximativ anul 2002 cand tata a plecat in ... (vezi toată discuția)
Cum se face partajul in caz de divort? Jenu68 Jenu68 Buna seara! Avem o situatie speciala. Suntem casatoriti de 20 ani, avem trei copii si am inceput de la 0. Pe parcursul casniciei am avut mai multe locuinte ... (vezi toată discuția)
Partaj in contradictoriu. divort incheiat. 1utilizator 1utilizator Buna ziua, Pentru ca in curand va avea loc cu siguranta un partaj in contradictoriu, va prezint urmatoarele aspecte si am rugamintea in masura in care se ... (vezi toată discuția)