Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... limba maghiară in instituții/supermarketuri
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

limba maghiară in instituții/supermarketuri

Bună! întrebarea mea cred că este una de bun simț. este legal ca in cadrul tuturor supermarketurilor, magazinelor mari si instituțiilor sa fie dublate toate textele si in limba maghiară, având in vedere ca limba maghiară nu este o limba oficiala in Ro? Indiferent de cât de numeroși sunt cetățenii români vorbitori (doar) de limbă maghiară, mi se pare o măsură prin care le ofera varianta de a nu fi nevoiți sa învețe limba oficiala a statului in care trăiesc și prin aceasta se găsește o cale spre dezbinarea cetățenilor vorbitori de limba romana respectiv de maghiară.
Da.Cred ca e o masura buna pentru ca asigura o mai buna convietuire a ambelor populatii.Si in Texas USA sunt cam toate scrise si in limba spaniola.Care e problema?Vreti sa ne intoarcem in timp?