avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trebuie sa-i dau copilul fostului soț pe starea de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trebuie sa-i dau copilul fostului soț pe starea de urgență?

Buna ziua, sunt in proces cu fostul soț, el are o hotărâre judecătorească din ianuarie inainte de noul virus covid-19, în care scrie ca are dreptul sa ia copilul 2 weekenduri pe luna. Pe această stare de urgență trebuie sa ii dau copilul fostului soț?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:31, 2 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încercați sa faceți o înțelegere prin e-mail ca să compensati programul.
Dreptul lui nu ar trebui sa se piardă ci doar sa se transfere în timp...
Nu aveti un motiv intemeiat pt care sa nu i-l dati.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu pentru clientele mele am
formulat notificari, fundamentate in fapt si in drept pentru a convinge tatii ca interesul
minorului este sa stea in casa, desigur cu propunerea augmentării programului după încetarea stării de urgență!
Insa notificarile au doar rol persuasiv, daca tatal nu este de acord poate formula plangere fondata pe art. 379, alin 2 Cod Penal!
Pe de alta parte, executarile silite directe sunt momentan suspendate...
Comunicarea si colaborarea sunt importante acum, discutati si luați cea mai buna decizie pt copil!
Ultima modificare: Joi, 30 Aprilie 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazurile mele au fost suspendate de clientii mei orice contacte fizice între părinti si minori.
Unele situatii se vor reglementa ulterior amiabil, iar altele vor ramane la fel.de.litigioase.
Exista riscul sa fie infectat chiar părintele la care locuiește copilul.

In ordonanțele militare nu exista rubrica pentru exercitarea dreptului la vizita si aceasta înseamnă că nu este recomandabil.exercitarea dreptului la.legaturi personale decat prin mijloace de la distanta.
Eu am.mai.aratat ca guvernul ar fi trebuit să rezolve dar se va putea si la instanțe ulterior.

O plângere penală nu ar avea șanse, în opinia mea, din mai multe motive.

Am si cazuri pe consiliere psihologică fiind de ambele părți dar nu se misca absolut nimic, nu se face nicio consiliere psihologică pe durata stării de urgență.
Ultima modificare: Joi, 30 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
inainte de starea de urgenta i l-ati dat? Niciunde nu zice ca pe durata starii de urgenta parintele la care nu locuieste copilul nu-l mai ingrijeste, din contra exista motiv de deplasare pentru asta expres trecut in declaratie. Dar daca cumva in general copilul sta cu tata dar in mod real acum aveti temeri legat tata, sigur ajungeti la o intelegere.

Alte discuții în legătură

Vizitare minor - pandemie coronavirus AdelaVas88 AdelaVas88 Se poate suspenda programul de vizitare a minorului de către tata in situația actuală de pandemie, in condițiile in care acesta lucrează si ia contact ... (vezi toată discuția)
Program de vizita pentru mama in cazul schimbarii domiciliului minorului la tata againstPAS againstPAS Daca soliciti modificarea domiciliului de la mama la tata si nu vrei sa ingradesti dreptul mamei de a-si vedea copilul, ce solutie de program de vizita ai ... (vezi toată discuția)
Obligatiile parintelui rezident in cazul programului cu preluarea din domiciliu againstPAS againstPAS In cazul unui program cu preluare de la domiciliu, ce ar trebui sa faca parintele rezident? Cum ar trebui sa pregateasca copilul? Este normal sa nu permita ... (vezi toată discuția)