Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea

as dori sa stiu in cazul in care bunica mea a murit si mie mi-a lasat testament in care ma numeste mostenitor al ei alaturi de copiii ei am drept de castig ?
in cazul in care eu am ajutat-o cu bani la constructia casei
Prin testamentul facut de catre bunica nu trebuie sa se incalce rezerva succesorala. Daca a fost incalcata rezerva succesorala se va dispune reductiunea testamentului...
Ce mostenitori mai are bunica dvs si ce alte bunuri mai detine?
Ce inseamna ca v-a numit mostenitor alaturi de copiii ei? Ce prevede acel testament? Cat din averea ei va lasa dvs?
B-)
mai are trei copii dintre care unul este tatal meu dar bunica a vrut sa ma treaca si pe mine alaturi de ei.in afara de casa si terenul de500mp nu mai are nici o mostenire dar as dori sa stiu daca ma pot da la o parte din aceasta mostenire
asa cum v-a spus si colega mea, daca nu se incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari ( tatal si fratii sai , impreuna cu bunicul daca mai traieste ) nu veti putea fii inlaturat de la masa succesorala.
va trebui sa va prezentati la notariat , alaturi de ceilalti erezi in vederea dezbaterii succesorale.