Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Tatălui meu ia fost facut un testament prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Tatălui meu ia fost facut un testament prin care bunicul ...

Buna ziua
Tatălui meu ia fost facut un testament prin care bunicul meu ia lasat lui toată averea.. In acel testament este trecut si pământul din câmp care este a bunicului înainte de căsătoria cu bunica mea (fiind si bunica decedată) intrebarea mea este următoarea. Poate tatăl meu sa treacă pământul pe numele lui pe baza testamentului si a actului de pământ fără a mai dezbate moștenirea pe pământ? Pentru a trece restul de mostenire(casa) pe numele lui știu ca trebuie sa dezbată mostenirea ca pe casă era trecută si bunica mea.. Dar la pământ bunica nu este.. Mulțumesc pentru răspuns
Poate tatăl meu sa treacă pământul pe numele lui pe baza testamentului si a actului de pământ fără a mai dezbate moștenirea pe pământ?

Nu.
Dar pentru a dezbate doar de pe pământ moștenirea este nevoie si de ceilalți frați a tatălui meu? Avand in vedere ca bunicul meu ia lasat tatalui meu toată averea lui?

gi-jane2, moderator
Da.
Testamentul este atacabil, și poate fi atacat în instanță de frații tatălui.
De ce se poate ataca? Pentru ca bunicul meu era lucid(in putere) în momentul in care ia facut testamentul tatălui meu. Si a fost decizia bunicului de ai lasa toată averea tatălui meu..
Dapix a scris:

Testamentul este atacabil, și poate fi atacat în instanță de frații tatălui.