Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie

Buna ziua as dori sa stiu ce pot face am un prieten ce a comentat pe facebook la o postare pe un grup,comentarul a fost adresat catre politie .Dupa ce a last comentarul pe facebook la 2 zile a fost cautat de politie si i sa lasat citatie pentru prezentare ,in ciatie nu scrie motivul pentru care este chemat ,scrie doar suspect in dosar penal .Persoana in cauza nu este in tara este plecat in Gemania de 2 ani cum poate proceda
Ana loredana, utilizator
Prietenul poate sa isi angajeze un avocat pentru a-l reprezenta în fața organelor de poliție.
Sa se prezinte la audieri, daca nu o sa fie adus cu forta prin mandat de aducere
Sa isi angajeze avocat care merga la politie sa vada exact despre ce este vorba.
Da, este necesar sa isi angajeze avocat ca sa faca toate demersurile necesare si sa evite arestarea în lipsa a persoanei daca acuzația ar fi gravă.
Ar fi bine ca avocatul.sa analizeze si probele.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Dar este posibil ca pentru un singur comentariu la o postare de pe facebook sa ti se deschida dosar penal .Intradevar din cate am intele de la prietenul meu ca a jignit politia romana
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, este necesar sa isi angajeze avocat ca sa faca toate demersurile necesare si sa evite arestarea în lipsa a persoanei daca acuzația ar fi gravă.
Ar fi bine ca avocatul.sa analizeze si probele.