Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Unde este reglementat statutul zonelor protejate din ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Unde este reglementat statutul zonelor protejate din Bucuresti?

Locuiesc intr-o zona protejata din sectorul 2, ultracentral. Suntem deranjati permanent de firme cu activitati (legale sau ilegale) ce produc poluare masiva a aerului , zgomot, trafic excesiv, ocuparea ilegala a spatiului public. Rog pe cine s-a mai confruntat cu astfel de probleme sa-mi dea un sfat sau o directie de actiune. Politia locala este de evitat caci nu are nici un fel de competente, doar sa dea avertismente.
Multumesc
Primaria si Agentia teritoriala de mediu detin harti de zgomot si trebuie sa efectueze periodic masuratori si sa emita buletine de determinare noxe zgomot, vibratii.
Puteti sesiza primaria si ATM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Daca nu primiti raspuns scris cu masurile luate, in termen de 30 de zile de la inregistrarea sesizarii facute de dvs. in baza OG nr. 27/ 2002 privind petitiile, puteti deschide actiune in contencios administrativ in baza Legii nr. 554/ 2004