Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit venit/Declaratie unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit venit/Declaratie unica

Am predat o masina veche la Remat, prin programul rabla. Pe langa suma modica primita de la Remat pe fierul vechi, am primit o suma (in vouchere) de la buget pe programul rabla.
Declar acest venit in declaratia unica si platesc impozit?
IordacheClaudiaElena, utilizator

Buna ziua,

Pentru bunurile din patrimoniul personal predate la REMAT nu se plateste impozit.

Comunicat AFM (Administratia Fondului pentru Mediu) voucher ptr electrocasnice:

„Obiectul programului il reprezinta finantarea nerambursabila din Fondul pentru mediu, acordata sub forma unui voucher,pentru inlocuirea echipamentelor electrice si electronice de uz casnic, uzate, cu unele mai performante din punct de vedere energetic.”
Astfel in cadrul Programului, beneficiarii persoane fizice a voucherelor au obligativitatea sa predea un EEE uzat echivalent in schimbul achizitionarii unui EEE nou ,respectiv veniturile obtinute(voucherele) se circumscriu prevederilorart. 62, lit. f) din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit caruia nu sunt impozabile “veniturile de orice fel, in bani sau in natura, primite la predarea deseurilor din patrimoniul personal”.

Asadar, beneficiarii nu trebuie sa plateasca impozit de 10% pentru aceste vouchere prin completarea Declaratiei unice, asa cum se intampla in cazul voucherelor pentru biciclete.
Multumesc :)