avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

Buna ziua. Sunt angajat la DGASPC sector 6 la un centru de primiri urgenta copii. Conform Ordonantei Militare nr.8 din 09.04.2020 personalul centrului au fost, o parte in izolare la domiciliu 14 zile urmat de 14 zile in izolare la locul munca ( asta s-a facut in 3 ture de personal din 11.04. - 14.05.2020) Unii si-au luat concediu de odihna si altii concediu medical . In luna mai personalul care a fost in izolare la domiciliu in prima perioada ( 11.04. - 25.04.2020) a urmat perioada de izolare la locul de munca 14 zile( 25.04. - 09.05.2020) urmand ca pana pe data de 14.05.2020 cand se termina starea de urgenta, sa solicite concediu de odihna pe anul 2020 dar cererea nu a fost abrobata pe motiv ca "pe perioada starii de urgenta nu se acorda concediu de odihna) urmand sa ne bage in somaj tehnic din data de 09.05.2020 pana pe 14.0.2020. Intrebarea mea este daca se procedeaza corect? De ce nu am dreptul la concediu de odihna pe anul 2020?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:01, 5 Mai 2020
Este absurd sa se sustina ca "pe perioada starii de urgenta nu se acorda concediu de odihna".
Noi stim ca este absurd , vrem sa stim daca este legal ????
Legislatia nu prevede situatia mentionata de dvs.
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pontaj salariați asistența socială în perioada izolării preventive la domiciliu TanislavM TanislavM Bună ziua! Aș dori niște informații precise în legătură cu pontajul salariaților din Asistența Socială care au fost izolați preventiv la domiciliu ... (vezi toată discuția)
Izolarea la locul de munca- neclaritati traian5566 traian5566 O data cu ordonanta nr 8, suntem obligati sa ne carantinam 14 zilela locul de munca( scoala profesionala speciala cu deficienti mintali) si alte 14 zile ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna & covid 19 Eusunntbabas Eusunntbabas Concediu de odihna & Covid 19 Buna ziua! Am nevoie de un raspuns urgent de la dumneavoastra!! Sunt instructor de educatie, lucrez cu DGASPC. Astazi s-au ... (vezi toată discuția)