Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

Buna ziua. Sunt angajat la DGASPC sector 6 la un centru de primiri urgenta copii. Conform Ordonantei Militare nr.8 din 09.04.2020 personalul centrului au fost, o parte in izolare la domiciliu 14 zile urmat de 14 zile in izolare la locul munca ( asta s-a facut in 3 ture de personal din 11.04. - 14.05.2020) Unii si-au luat concediu de odihna si altii concediu medical . In luna mai personalul care a fost in izolare la domiciliu in prima perioada ( 11.04. - 25.04.2020) a urmat perioada de izolare la locul de munca 14 zile( 25.04. - 09.05.2020) urmand ca pana pe data de 14.05.2020 cand se termina starea de urgenta, sa solicite concediu de odihna pe anul 2020 dar cererea nu a fost abrobata pe motiv ca "pe perioada starii de urgenta nu se acorda concediu de odihna) urmand sa ne bage in somaj tehnic din data de 09.05.2020 pana pe 14.0.2020. Intrebarea mea este daca se procedeaza corect? De ce nu am dreptul la concediu de odihna pe anul 2020?
Este absurd sa se sustina ca "pe perioada starii de urgenta nu se acorda concediu de odihna".
Noi stim ca este absurd , vrem sa stim daca este legal ????
Legislatia nu prevede situatia mentionata de dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic