Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu clauza de întreținere

Buna ziua! Va rog dacă ma puteți ajuta cu o informație! Socrii mei vor sa ne dea contract de vanzare-cumparare cu clauza de întreținere. Mai are 3 copii inafara de soțul meu. Avem nevoie și de acordul celorlați copiii dacă ambi sunt în viata? În ce consta acesta clauza de întreținere? Cum se poate strica acest contract dacă ei se vor răzgândi pe parcurs? Va mulțumesc anticipat
Nu este o idee bună.
Conform art 1091 alin 4 din Codul civil
"Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soțul supraviețuitor este prezumată a fi donație dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitației sau în ."

Așadar, da, trebuie să fie prezenți și ceilalți copii.
Contractul pe care doriți să îl încheiati înseamnă să le achitați părinților un preț al vânzării și să îi și intretineti pana la deces.
Pe termen lung, s-ar putea sa ajungeți să plătiți acel imobil mult mai mult, în funcție de cât trăiesc părinții și de ce nevoi au.
După cum preciza și articolul de mai sus, actul este prezumat a fi de fapt o donație, ceea ce înseamnă că după decesul părinților, ceilalți copii pot solicita reductiunea.
Și cum ar trebui sa primim act fără acordul lor? Adică exista posibilitatea asta? Pentru ca noi vream doar pe o parte pe care noi am construit nu pe tot ce au ei! Și într-adevăr asa m-am găndit și eu cu clauza de întreținere, e posibil ca nevoie lor sa ma depășească pe mine (adică eu în nevoile lor nu as accepta sa le fac mâncare zilnic doar de frica ca poate strica într-un fel acest contract)

raluk0207 a scris:

Nu este o idee bună.
Conform art 1091 alin 4 din Codul civil
"Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soțul supraviețuitor este prezumată a fi donație dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitației sau în ."

Așadar, da, trebuie să fie prezenți și ceilalți copii.
Contractul pe care doriți să îl încheiati înseamnă să le achitați părinților un preț al vânzării și să îi și intretineti pana la deces.
Pe termen lung, s-ar putea sa ajungeți să plătiți acel imobil mult mai mult, în funcție de cât trăiesc părinții și de ce nevoi au.
După cum preciza și articolul de mai sus, actul este prezumat a fi de fapt o donație, ceea ce înseamnă că după decesul părinților, ceilalți copii pot solicita reductiunea.

Fie un contract de donație, fie un contract de vânzare (simplu, fără nicio clauza), cu mențiunea că pentru a fi valabil trebuie să le achitați un preț sincer și serios.
Însă până acolo, trebuie dezmembrat terenul.
Dezmembrat terenul adică intabulare și cadastru și măsurători?

raluk0207 a scris:

Fie un contract de donație, fie un contract de vânzare (simplu, fără nicio clauza), cu mențiunea că pentru a fi valabil trebuie să le achitați un preț sincer și serios.
Însă până acolo, trebuie dezmembrat terenul.

Nu, adică terenul intreg se dezmembreaza in doua: partea pe care v-o transmite dvs si cea care rămâne părinților.
Trebuie să contactați un inginer de cadastru care va va întocmi documentațiile cadastrale pentru dezmembrare. În baza acestora, părinții, în calitate de proprietari vor trebui să încheie la notar un act de dezmembrare, prin care cele două loturi se separa/delimiteaza din punct de vedere juridic și li se aloca număr cadastral diferit.
Actul de dezmembrare încheiat la notariat se intabuleaza și după aproximativ 2 saptamani puteti încheia contractul cu părinții.
raluk0207, utilizator