avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Re-casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Re-casatorie

Buna ziua, am fost casatorit in 2000 cu o Romanca intr-o tara non-euro (eu fiind cetatean acestei tari), in 2004 ne-am mutat in Romania si in 2018 am divortat in Romania. Acum, as vrea sa ma recasatoresc si am avut nevoie de certificat de nastere. Am solicitat sa-mi trimita cineva din tara mea si astazi l-am primit. Pe el scrie ca am fost casatorit in 2000 cu numele sotiei, ceea ce inseamna ca acolo nu se stie de divortul meu. Intrebarea mea este, pot sa ma recasatoresc in Romania folosind acest certificat de nastere. Mentionez ca am act de divort si permis de sedere in Romania).
Cel mai recent răspuns: avocatmaria , utilizator 00:27, 5 Mai 2020
Da, doar ca este posibil sa aveti nevoie de o adeverinta din tara dvs de origine ca daca va casatoriti in Romania nu se incalca legislatia tarii dvs de origine- referitor conditiile de incheiere ale casatoriei, Adeverinta pe care trebuie sa o luati tot din tara dvs... pentru o noua casatorie...
atunci este posibil sa nu vi se dea acea adeverinta decat in situatia in care recunoasteti divortul din Romania si acolo...
Pe certificatul de nastere nu are cum sa scrie ca ati fost casatorit ! poate pe cel de casatorie... din tara dvs scrie asa ceva
Oricum ar trebui sa depuneti actele de divort din Romania spre transcriere si recunoastere in tara dvs de origine
intrebati la Consulatul tarii dvs daca vi se va elibera acea Adeverinta si fara recunoasterea divortului din Romania

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie romanca cu un cetatean algerian ivonneo0183 ivonneo0183 buna, am si eu o intrebare.in cat timp se poate recunoaste casatoria dintre o romanca si un cetatean algerian la noi in romania, si cum se poate face ... (vezi toată discuția)
Acte necesare transcriere casatorie si divort oti_s oti_s O persoana casatorita in strainatate si ulterior divortata trebuie sa faca transcrierea casatoriei si a divortului in registrele de stare civila romanesti, ... (vezi toată discuția)
Netranscriere căsătorie-divorț în românia sasenac sasenac cetățenie română-căsătorită-divorțata in italia, cu cetățean italian! Ulterior, am căpătat cetățenie italiană, păstrând și cetățenia ... (vezi toată discuția)