Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte pierdute de factorul postal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte pierdute de factorul postal

Buna ziua. Am achizitionat o masina din Germania dar cei de la posta germana au reusit sa-mi piarda actele. Nu am decat contractul de vânzare-cumpărare.Ce trebuie facut ?!
Documentele au fost comunicate prin mai multe corespondente postale?
Cum de ati intrat numai in posesia contractului de vanzare cumparare?
Restul actelor se aflau in aceiasi corespondenta sau separat?
Contactati vanzatorul,detaliati situatia si solicitati documentele justificative care va lipsesc
Formulati plangere la autoritatea responsabila pentru corespondenta postala
masina a fost castigata prin licitatie , vanzatorul e obligat sa trimita actele masinii la sediul celor ce detin site-ul de licitatii dupa care ei trimit actele catre cumparator(adica eu), imediat ce au dovada ca masina a ajuns in Romania. Doar ca actele au fost trimise catre sediul companiei ce se ocupa cu licitatia dar nu au mai ajuns. Eu detin acum doar factura ce mi s-a emis la achitarea autovehiculului si autovehiculul.
flo1313, utilizator

masina a fost castigata prin licitatie , vanzatorul e obligat sa trimita actele masinii la sediul celor ce detin site-ul de licitatii dupa care ei trimit actele catre cumparator(adica eu), imediat ce au dovada ca masina a ajuns in Romania. Doar ca actele au fost trimise catre sediul companiei ce se ocupa cu licitatia dar nu au mai ajuns. Eu detin acum doar factura ce mi s-a emis la achitarea autovehiculului si autovehiculul.
ynocentta a scris:

Documentele au fost comunicate prin mai multe corespondente postale?
Cum de ati intrat numai in posesia contractului de vanzare cumparare?
Restul actelor se aflau in aceiasi corespondenta sau separat?
Contactati vanzatorul,detaliati situatia si solicitati documentele justificative care va lipsesc
Formulati plangere la autoritatea responsabila pentru corespondenta postala

Este problema vanzatorului care detine obligatia legala sa puna la dispozitie documentele bunului ce face obiectul licitatiei