avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte pierdute de factorul postal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte pierdute de factorul postal

Buna ziua. Am achizitionat o masina din Germania dar cei de la posta germana au reusit sa-mi piarda actele. Nu am decat contractul de vânzare-cumpărare.Ce trebuie facut ?!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:36, 5 Mai 2020
Documentele au fost comunicate prin mai multe corespondente postale?
Cum de ati intrat numai in posesia contractului de vanzare cumparare?
Restul actelor se aflau in aceiasi corespondenta sau separat?
Contactati vanzatorul,detaliati situatia si solicitati documentele justificative care va lipsesc
Formulati plangere la autoritatea responsabila pentru corespondenta postala
masina a fost castigata prin licitatie , vanzatorul e obligat sa trimita actele masinii la sediul celor ce detin site-ul de licitatii dupa care ei trimit actele catre cumparator(adica eu), imediat ce au dovada ca masina a ajuns in Romania. Doar ca actele au fost trimise catre sediul companiei ce se ocupa cu licitatia dar nu au mai ajuns. Eu detin acum doar factura ce mi s-a emis la achitarea autovehiculului si autovehiculul.
Ultima modificare: Luni, 4 Mai 2020
flo1313, utilizator

masina a fost castigata prin licitatie , vanzatorul e obligat sa trimita actele masinii la sediul celor ce detin site-ul de licitatii dupa care ei trimit actele catre cumparator(adica eu), imediat ce au dovada ca masina a ajuns in Romania. Doar ca actele au fost trimise catre sediul companiei ce se ocupa cu licitatia dar nu au mai ajuns. Eu detin acum doar factura ce mi s-a emis la achitarea autovehiculului si autovehiculul.
ynocentta a scris:

Documentele au fost comunicate prin mai multe corespondente postale?
Cum de ati intrat numai in posesia contractului de vanzare cumparare?
Restul actelor se aflau in aceiasi corespondenta sau separat?
Contactati vanzatorul,detaliati situatia si solicitati documentele justificative care va lipsesc
Formulati plangere la autoritatea responsabila pentru corespondenta postala

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este problema vanzatorului care detine obligatia legala sa puna la dispozitie documentele bunului ce face obiectul licitatiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actie necesare transcriere masina castigata la licitatie firma de asigurari alexandru903 alexandru903 Buna ziua, Am incercat sa gasesc un caz similar pe site, dar nu am gasit. Astfel ca apelez la ajutorul vostru pentru a ma asigura ca nu fac o ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto masina din germania dan73nik dan73nik As dori sa cumpar o masina din Germania, ca apoi sa o inmatriculez in Romania. Ce stiti despre inmatricurea pe baza de factura ? Influenteaza asupra taxei de ... (vezi toată discuția)
Cumparare autovehicul inmatriculat ro de la proprietar care nu a inmatriculat masina pe numele sau Eugeniu Chelaru Eugeniu Chelaru Buna ziua, Doresc sa achizitionez un autovehicul inmatriculat in Romania. Problema este ca proprietarul actual nu a inmatriculat autovehiculul pe numele ... (vezi toată discuția)