Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... contract chirie
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

contract chirie

Buna ziua,

Am un contract de inchiriere cu un dezvoltator pentru un apartament pe persoana fizica, contract recent reinnoit pe un an ( de la 1 feb.), pe o suma mai mare, evident.
In contextul actual, cu sotia trimisa in somaj tehnic si afacerea personala afectata de criza, as dori sa aflu cum pot sa-l renegociez, daca am vreo solutie de la Stat care sa ma ajute sa solicit dezvoltatorului fie o pasuire la plata, fie o reducere a sumei de plata.
Mentionez ca acest dezvoltator are scoase la inchiriat in acest moment alte apartamente similare cu sume mai mici decat cea pe care o avem in contract.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mihai
Nu aveti un ajutor de la stat in astfel de situatii. Este o relatie comerciala privata pe care nu o poate reglementa statul.
Incercati sa negociati direct cu dezvoltatorul conditiile contractuale.