Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli nedeductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli nedeductibile

Buna ziua.Sunt incepatoare in contabilitate si-mi cer scuze daca va deranjez cu intrebari usoare dar de care eu nu am cunostinta.In ce cont contabil trebuiesc inregistrate cheltuielile nedeductibile sau cum se procedeaza in contabilitate cu aceste cheltuieli.De exemplu bonurile de combustibil pentru masina firmei cum se inregistreaza in contabilitate.Va multumesc foarte mult si scuze pentru nestiinta mea.
bonurile de benzina le scazi doar din registrul de casa
6022-5311=toata valoarea bonului de benzina

Cheltuielile nedeductibile la calculul profitului impozabil sunt:
a) cheltuielile proprii ale contribuabilului cu impozitul pe profit datorat, inclusiv cele reprezentand diferente din anii precedenti sau din anul curent, precum si impozitele pe profit sau pe venit platite in strainatate. Sunt nedeductibile si cheltuielile cu impozitele neretinute la sursa in numele persoanelor fizice si juridice nerezidente, pentru veniturile realizate din Romania;
b) dobanzile/majorarile de intarziere, amenzile, confiscarile si penalitatile de intarziere datorate catre autoritatile romane, potrivit prevederilor legale. Amenzile, dobanzile, penalitatile sau majorarile datorate catre autoritati straine ori in cadrul contractelor economice incheiate cu persoane nerezidente si/sau autoritati straine sunt cheltuieli nedeductibile, cu exceptia majorarilor al caror regim este reglementat prin conventiile de evitare a dublei impuneri.
c) cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VI;
d) cheltuielile cu taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor acordate salariatilor sub forma unor avantaje in natura, daca valoarea acestora nu a fost impozitata prin retinere la sursa; e) cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii;
f) cheltuielile inregistrate in contabilitate, care nu au la baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii sau intrarii in gestiune, dupa caz, potrivit normelor;
g) cheltuielile inregistrate de societatile agricole, constituite in baza legii, pentru dreptul de folosinta al terenului agricol adus de membrii asociati, peste cota de distributie din productia realizata din folosinta acestuia, prevazuta in contractul de societate sau asociere;
h) cheltuielile determinate de diferentele nefavorabile de valoare a titlurilor de participare la persoanele juridice la care se detin participatii, precum si de diferentele nefavorabile de valoare aferente obligatiunilor emise pe termen lung, cu exceptia celor determinate de vanzarea-cesionarea acestora;
i) cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile;
j) cheltuielile cu contributiile platite peste limitele stabilite sau care nu sunt reglementate prin acte normative;
k) cheltuielile cu primele de asigurare platite de angajator, in numele angajatului, care nu sunt incluse in veniturile salariale ale angajatului, conform titlului III din Codul fiscal;
l) alte cheltuieli salariale si/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat, cu exceptia prevederilor titlului III din Codul fiscal;
m) cheltuielile cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau alte prestari de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestarii acestora in scopul desfasurarii activitatii proprii si pentru care nu sunt incheiate contracte;
n) cheltuielile cu primele de asigurare care nu privesc activele contribuabilului, precum si cele care nu sunt aferente obiectului de activitate, cu exceptia celor care privesc bunurile reprezentand garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul sau utilizate in cadrul unor contracte de inchiriere sau de leasing, potrivit clauzelor contractuale;
r) cheltuielile inregistrate in evidenta contabila, care au la baza un document emis de un contribuabil inactiv al carui certificat de inregistrare fiscala a fost suspendat in baza ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala;
s) cheltuielile cu taxele si cotizatiile catre organizatiile neguvernamentale sau asociatiile profesionale
Va multumesc pentru raspuns.Dar aceste cheltuieli nedeductibile se inregistreaza tot in 5311 sau se face nota contabila?De exemplu o amenda cum este corect:sa fie inregistrata in registru de casa sau se face o nota contabila ?
e important sa porniti de la urmatoarea idee : in contabilitate notiunea de ch. nedeductibila nu exista .
Contabilitatea are conturi de cheltuieli si atit , cele din clasa 6 a planului de conturi .
Orice document care are calitate de doc.justificativ cf legii se inregistreaza in conta , in contul corespunzator .

Am ajuns in situatia in care avem sume in conturile de cheltuieli , si corespunzator, in conturi de venituri .
Pentru ca trebuie sa stabilim un impozit pe profit, ca diferenta intre ven si chelt la care adaugam ch neded si scadem venit neimpozabil , luam balanta contabila si "asezam" conturile de ch. peste prevederile codului fiscal , art 21
Adica citim litera cu litera ce tipuri de chelt.sint deductibile limitat, apoi cele neded ( cum v-a dat colega @ana&maria mai sus ), iar acest calcul il facem extracontabil .