Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul Constructie Pe Terenul Meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul Constructie Pe Terenul Meu

Buna ziua.
Am cumparat un teren f0rmat din 2.5 loturi intr-un complex rezidential. Iar de curand am vazut ca vecinul nu a innumarat bine loturile si a ajuns sa isi construiasca jumatate de casa pe lotul meu.
Am incercat o discutie amiabila astfel incat sa ii vand fie tot terenul sau 1.5 loturi iar ultimul sa il schimb in alta locatie . Dar nu am reusit momentan.
Ce variante legale am in situatia data daca nu reusesc sa ajung la o intelegere amiabila?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Momentan am ajuns la o decizie amiabila sa il las sa stranga niste bani.
Exista riscul pentru mine sa isi vanda casa si terenul unei alte persoane care care nu verifica situatia bine in teren si apoi sa fiu nevoit sa ma judec cu noul proprietar?