Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate lege sau abrogare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate lege sau abrogare

Buna ziua,

As dori sa stiu daca Legea 231/2018 mai este in vigoare sau a fost abrogata, respectiv:
Legea fondului funciar nr. 18/1991, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1 din 5 ianuarie 1998, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
1. La articolul 23, alineatele (2) și (21) se modifică și vor avea următorul cuprins:
(3) Terenurile situate în intravilanul localităților, aferente construcțiilor edificate de către fostele cooperative de producție, fostele asociații economice intercooperatiste și fostele cooperative de consum, se înscriu în proprietatea actualilor deținători, cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
a) sunt deținători de construcții de la data dobândirii și până la data solicitării înscrierii dreptului de proprietate;
b) fac dovada că imobilul este înregistrat în registrul agricol și a plății impozitelor și taxelor în conformitate cu prevederile legale;
c) pentru terenul aferent construcției nu a fost constituit sau reconstituit dreptul de proprietate;
d) terenurile nu sunt în proprietatea publică sau privată a unităților administrativ-teritoriale."

Ca si cooperativa mestesugareasca, avem ca mijloc fix (cladire) un teren dat in folosinta, fara plata, pe perioada nedeterminata, de catre consiliul popular in 1980 - 1982 (nu mai gasesc actul cu exactitate). Conform legii de mai sus putem deveni proprietari pe suprafata de teren aferenta cladirii, situat la parterul unui bloc, in vederea intocmirii unei carti funciare?

Multumesc!
versiunea in vigoare a oricarui act normativ o gasiti pe portalul legislativ al ministerului justitiei: [ link extern ] /
adriandimitriu, utilizator
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, insa ma interesa sa stiu daca conform legii de mai sus putem deveni proprietari (ca si cooperativa mestesugareasca) pe suprafata de teren aferenta cladirii, situat la parterul unui bloc, in vederea intocmirii unei carti funciare?