Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... echipament de protectie | masti de protectie, manusi, ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

echipament de protectie | masti de protectie, manusi, pistol termometru

Buna ziua,

In cazul in care mastile in 3 straturi, masti KN95, combinezoane, halate, manusi, NU sunt considerate dispozitive medicale, ci echipamente de protectie - pentru punerea lor pe piata din Romania (in cazul in care sunt aduse din China), este necesara obtinerea vreunui aviz/autorizatie, sau obtinerea vreunei certificari? Sau pot fi comercializate ca atare ?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

augustina7, utilizator
In cazul EIP sunt aplicabile prevederile HG nr. 1048/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si HG nr. 115/ 2004. Comercializarea este permisa numai pentru EIP care respecta prevederile din actele normative mentionate.
Echipamentul individual de protectie se achizitioneaza de la firme care detin dupa caz, autorizatia de confectionare materiale, de confectionare sortimente de EIP, de comercializare, de ignifugare, etc. emisa de catre ITM/ inspectia muncii/ pompieri.
EIP care se achizitioneaza trebuie sa poarte vizibil si nedetasabil, eticheta CE, sa fie insotit de certificat de calitate pentru material si pentru sortimentul livrat, de declaratie de conformitate pentru tipul de EIP livrat si pentru materialul de confectie. Documentele trebuie sa fie traduse in limba romana.
Pistolul-termometru este echipament tehnic care este supus prevederilor HG nr. 1146/ 2006
Produsele importate detin eticheta CE. Intrebarea mea este daca exista vreo obligatie pentru importator (are sediul in Romania) de obtinere a vreunui aviz/autorizatie/certificat pentru punerea pe piata din Romania!? Sau pot fi comercializate ca atare? Este necesar ca importatorul sa fie reprezentant autorizat ? Produsele provin din China.

Multumesc!
augustina7, utilizator
Cititi actele normative mentionate in mesajul meu anterior si va veti lamuri, incepand cu HG nr. 115/ 2004