Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj tehnic in situatia mai multor contracte part ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj tehnic in situatia mai multor contracte part time suspendate, fara a exista un contract cu 8 ore

un salariat are mai multe contracte de muncă cu timp partial si nu are nicăieri un contract cu norma intreaga (8 ore). Sunt 3 angajatori diferiți.
Toate contractele sunt suspendate pentru somaj tehnic.
Potrivit oug 30/2020 si 32/2020 pentru a primi indemnizatia de la stat trebuie sa aibe contractul cu norma intreaga suspendat si se alege venitul cel mai mare .
Intrebari:
1. Nu exista contract cu norma intreaga , atunci pot obtine indemnizatia ptr part time ?
2. Solicit indemnizatie la toate cele 3 contracte part time, sau la cel cu venitul cel mai mare? Cine verifica venitul cel mai mare ?
3. Daca ma încadrez sa primesc de la stat indemnizatia doar la cel cu venitul cel mai mare , ceilalți angajatori sunt obligați să mă plateasca din resursele lor proprii ?
1. Da.
2. La cele 3.
3. Doar dacă ceilalți angajatori nu se încadrează în condițiile pentru a beneficia de acel sprijin din partea statului.