Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare drept succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare drept succesoral

Pot cumpara drepturile succesorale ale unei persoane,?
Da,
Insa va recomand sa cumparati dupa ce persoana isi dezbate succesiunea.
Imi puteți spune motivul pentru care să nu cumpăr înainte să știu în ce ma bag!Mulțumesc anticipat

Este vorba de tatăl meu el vrea să îmi vândă dreptul succesoral!
gi-jane2, moderator
Practic cumparati ceva....abstract.
Nistre drepturi eventuale, a caror intindere se poate modifica in functie de situatie si de numarul si optiunea celorlalti mostenitori.
Apoi, nu esta avantajos din punc de vedere finaciar. Pe langa pretul propriu zis al vanzarii, trebuie sa suportati si viitoarele costuri privind dezbaterea succesiunii si partajul.
Cel mai clar si sigur pentru dvs este ca tata sa isi rezolve situatai si dupa ce are toate documentele in regula, sa va transmita dvs.