Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna ziua. Dupa data de 15 mai, eu fiind angajata într-un mall, cum se va proceda cu șomajul, se va da in continuare sau nu?
Pana la acest moment nu s-a prelungit decretul prin care se instituie starea de urgenta. Nu se stie inca ce masuri vor lua guvernantii nostri.
Insa masurile le ia angajatorul. Asa ca el va trebui sa va spuna ce a hotarat.
Poate sa va tina in continuare in somaj tehnic chiar daca nu se prelungeste starea de urgenta dar va plati indemnizatia din fondul de salarii si nu va mai recupera de la stat aceasta suma.
Veti putea beneficia de somaj tehnic si dupa data de 15 mai ....insa problema este daca statul va deconta cuantumul indemnizatiei sau aceasta va fi suportata de catre angajator fara ajutorul statutului.