Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... somaj tehnic pe perioada starii de urgenta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

somaj tehnic pe perioada starii de urgenta

Va rog ajutor!
Pot suspenda contracte de munca pentru somaj tehnic, in perioada 13.04.2020-13.05.2020?
(Avand in vedere faptul ca inca nu s-a emis Decretul cu prelungirea starii de urgenta)?
Mutumesc mult!
Dacă o faceți înainte de a fi prelungită starea de urgență, prin Decret prezidențial, puteți avea surpriza că veți suporta integral indeminzația de șomaj și să nu beneficiați din partea statului de decontarea acestor sume. Săptămâna viitoare se va emite Decretul de prelungire a stării de urgență.
Multumesc mult pentru raspuns,
Imi recomandati sa fac suspendare doar pentru perioada 13.04-14.04.2020 momentan, cat timp este in vigoare primul Decret?
Da, urmând că sa-l prelungiți după ce va fi prelungită starea de urgență (în condițiile în care dumneavoastră solicitați ca statul să vireze sumele cu titlu de indemnizații salariaților). Dacă sumele sunt plătite de firmă, atunci puteți să dați oricând decizia și pe un termen cât va dura acea situație invocată de dumneavoastră în decizie.