Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata somaj tehnic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata somaj tehnic

Sunt in somaj tehnic din 16.03.Actele beneficiarilor somaj se depune lunar?Care este filiera?
Exista o procedura prin care angajatorul depune la AJOFM documentele obligatorii pentru somaj tehnic.
Dvs. in calitate de angajat (asa inteleg ca sunteti) nu aveti nici o obligatie in acest sens.
Va multumesc pt raspuns,angajatorul a depus actele dar banîi i-am luat f.tarziu in mai pt martie,vroiam sa aflu daca se depun la fiecate inceput de luna pt luna precedenta,cumosc cazuri in care plata s-a facut mai rapid.
Plata salariului se face la datele stabilite in contractul de munca. Sunt totusi angajatori care nu dispun de sumele necesare si asteapta sa le intre in cont banii de la AJOFM. Nu e tocmai corect dar asta e realitatea. AJOFM vireaza banii in 15 zile de la depunerea de catre angajator a documentatiei. Sunt situatii in care si AJOFM intarzie.
Pentru somajul tehnic, oug 30/2020 (sau 32/2020) prevede ca plata indemnizatiei de catre angajator catre angajat se face in termen de 3 zile lucratoare dupa ce societatea incaseaza sumele de la AJOFM.
Angajatorul poate opta pentru plata anticipata a indemnizatiei.

MINOKA HR a scris:

Plata salariului se face la datele stabilite in contractul de munca. Sunt totusi angajatori care nu dispun de sumele necesare si asteapta sa le intre in cont banii de la AJOFM. Nu e tocmai corect dar asta e realitatea. AJOFM vireaza banii in 15 zile de la depunerea de catre angajator a documentatiei. Sunt situatii in care si AJOFM intarzie.