avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata somaj tehnic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata somaj tehnic

Sunt in somaj tehnic din 16.03.Actele beneficiarilor somaj se depune lunar?Care este filiera?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Palaghia , Contabil 21:48, 11 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista o procedura prin care angajatorul depune la AJOFM documentele obligatorii pentru somaj tehnic.
Dvs. in calitate de angajat (asa inteleg ca sunteti) nu aveti nici o obligatie in acest sens.
Va multumesc pt raspuns,angajatorul a depus actele dar banîi i-am luat f.tarziu in mai pt martie,vroiam sa aflu daca se depun la fiecate inceput de luna pt luna precedenta,cumosc cazuri in care plata s-a facut mai rapid.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plata salariului se face la datele stabilite in contractul de munca. Sunt totusi angajatori care nu dispun de sumele necesare si asteapta sa le intre in cont banii de la AJOFM. Nu e tocmai corect dar asta e realitatea. AJOFM vireaza banii in 15 zile de la depunerea de catre angajator a documentatiei. Sunt situatii in care si AJOFM intarzie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru somajul tehnic, oug 30/2020 (sau 32/2020) prevede ca plata indemnizatiei de catre angajator catre angajat se face in termen de 3 zile lucratoare dupa ce societatea incaseaza sumele de la AJOFM.
Angajatorul poate opta pentru plata anticipata a indemnizatiei.

MINOKA HR a scris:

Plata salariului se face la datele stabilite in contractul de munca. Sunt totusi angajatori care nu dispun de sumele necesare si asteapta sa le intre in cont banii de la AJOFM. Nu e tocmai corect dar asta e realitatea. AJOFM vireaza banii in 15 zile de la depunerea de catre angajator a documentatiei. Sunt situatii in care si AJOFM intarzie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajofm nu respecta termenul de 15 zile de virare a sumelor aferente somajului tehnic ramona.milata ramona.milata Buna ziua, OUG 30/2020 stabileste ca angajatorul depune solicitarea si documentele aferente la AJOFM si in termen de 15 zile se vireaza suma. De asemenea se ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul ... twinklestar357 twinklestar357 Buna ziua. Am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul administrativ in perioada 16.03 - 12.06. Am intrebat la AJOFM daca pot sa depun si ... (vezi toată discuția)
Salariatul va lua indemnizația de șomaj de la ajofm ? sau de la angajator ? oanaportar oanaportar Bună dimineața ! Conform art. XII. Alin. (1) din OUG 30/2020, in vederea acordarii sumelor necesare platii indemnizatiei prevazute la art. XI alin. ... (vezi toată discuția)