avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Imi poate lua costudia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Imi poate lua costudia copilului

Buna ziua. Am o fetita de 2 ani si 9 luni cu fostul partener nefiind casatoriti. El e trecut ca tata dar fata e pe numele meu. Omul acela ma jignit ma batut de fata cu fata si am plecat de la el. Eu nu sunt de acord sa ia fata .nu am incredere in el. El a zis ca ma da in judecata si ca vrea costudia fetei. Are vreo sansa? Inafara de faptul ca ar putea sa aibe drept la vizita si pensie alimentara. Avand in vedere ca nu are proprietati pe nume si nici nu e angajat.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 01:52, 8 Mai 2020
Buna seara
Daca va da in judecata atunci va sfatuiesc sa apelati la un avocat si prin cerere reconventionala sa solicitati:
- exercitarea in comun a autoritatii parintesti
- stabilirea domiciliului minorei la mama avand in vedere varsta
- stabilirea unei pensii alimentare prestata de tata
- separat ordin de protectectie pentru dumneavoastra
- stabilirea unui program de vizitare doar in prezenta unui organ de politie sau la DGASPC locala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere minor in grija bunicului vio99 vio99 Buna seara,am o problema mai deosebita Am o fetita de 8 ani, dintr-o relatie anterioara (concubinaj) si este trecuta pe numele ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui copilului din afara căsătoriei Laurapopescu56 Laurapopescu56 Am o fetita de un an si 6 luni a rezultat in urma unei relatii neoficial. La naștere fata a fost trecuta pe numele lui. Ne-am despărțit cand fata avea 10 ... (vezi toată discuția)
Poate să îmi ia fetița? Viola Banda Viola Banda Buna seara !Am o întrebare:fetița de 1 an și 1 luna este trecuta pe numele tatălui (nu suntem căsătoriți),noi doi nu ne mai i telegem.Prin rezultatul ... (vezi toată discuția)