Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui copilului din afara căsătoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui copilului din afara căsătoriei

Am o fetita de un an si 6 luni a rezultat in urma unei relatii neoficial. La naștere fata a fost trecuta pe numele lui. Ne-am despărțit cand fata avea 10 luni, de atunci fata e la mine iar el nu ne-a mai cautat. Nu i-am cerut pensie alimentară nimic nici el nu ne-a mai cautat. Acum vreau sa merg in instanta vreau ca fata sa poarte numele meu? Pot sa o trec pe numele meu? Ce trebuie sa fac pentru a avea custodia legala a fetei?
Buna seara,
Pai daca are tata CUNOSCUT care a RECUNOSCUT-O, cum sa fie pe numele dumneavoastra?
Mergeti la instanta si solicitatiȘ
1. Exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti
2. Stabilirea domiciliului minorei la dumneavoastra,
3. Stabilirea unui program de vizitare pentru tata
4. Obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere pentru minora.
Nu puteti sa o treceti pe numele dvs.
Si eu va recomand sa cereti execitarea autoritatii parintesti exclusiv de catre dvs. ( custodia).
cum sa cer custodia exclusiva pentru ca mi s-a spus ca nu am cum sa obtin asta chiar daca el nu se interesează acum de copil o poate face mai tarziu
de obicei ce program de vizita se aplica pentru un copil de 1 an si 6 luni?
gi-jane2, moderator