Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Afacere in garaj
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Afacere in garaj

Buna ziua!.........as vrea sa-mi deschid un coafor cu un singur post de lucru,intr-un garaj transformat in spatiu comercial. Are o suprafata de 18 mp ,este racordat la apa,are grup sanitar si este la parterul unui bloc......Intrebarea mea este daca se poate obtine aprobare,tanand cont de faptul ca e o singura incapere,nu as putea delimita spatiul de asteptare de cel de lucru decat printr-o aranjare comoda in spatiu a scaunelelor
Pentru a autoriza functionarea intr-un asemenea spatiu sunt necesare indeplinirea mai multor conditii, una dintre acestea fiind destinatia spatiului -activitati de infrumusetare (nu spatiu comercial). Apoi va trebui sa obtineti autorizatia PSI (este cel mai greu de obtinut intr-un asemenea spatiu). Ulterior, intervin autorizatiile DSP, autorizatia de functionare eliberata de Primaria.
Va trebui sa amenajati spatiul in asa fel incat sa aveti si un grup sanitar si un vestiar pentru personalul de specialitate.