Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Renegociere contract nunta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Renegociere contract nunta

Bună ziua,

Avem nunta programata în octombrie anul acesta pentru 120 persoane.
Localul ne a propus în contextul covid, sa ne alegem o data de rezerva pentru anul viitor, însă datele propuse nu sunt ok pentru noi, majoritatea fiind în zile de vineri și câteva duminici, ceea ce nu se potrivește cu dorințele noastre. Am propus sa facem o anexa care sa detalieze condițiile pentru realizarea evenimentului anul acesta, concret referindu-ne la numărul de persoane asumate și automat, valoarea contractului, ca fiind maximul permis de lege cu o luna înainte de eveniment. Deoarece dacă legea permite de ex, maxim 50 de persoane în septembrie, iar în octombrie permite 100, eu nu pot sa îmi asum ca pot în decurs de o luna sa mai cresc numărul de invitați. Știm cu totii ca o nunta nu se poate organiza de pe o zi pe alta.
Din păcate, organizatorul refuza aceasta renegociere.
Întrebarea este, exista vreo pârghie legala prin care sa fie "obligați" sa accepte o renegociere?
Mulțumesc!
Buna ziua,

Notificati societatea prin avocat.

Evenimentul poate fi reprogramat, pentru a data ulterioara, convenabila si pentru dumneavoastra.

Altminteri, arvuna remisa va poate fi restituita.

In cazul in care actionati in instanta societatea, aceasta poate fi obligata sa plateasca efectiv cheltuielile de judecata ocazionate de diferendul dedus judecatii, anume onorariu de avocat, taxa judiciara de timbru, eventual onorariul aferent notificarii.

Puteti solicita eventuale daune -interese, pentru prejudiciul cauzat, daca apreciati oportuna o astfel de solicitare.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.
Bună ziua! Mulțumesc pentru răspuns.
Îmi este puțin neclar dacă pot de acum sa solicit restituirea arvunei.
Poziția lor este ca, momentan nu știm care vor fi prevederile legale din octombrie și nu avem decât sa asteptam, însă nu vor sa adăugăm o clauza în contract pentru lămurirea condițiilor în care se va mai organiza evenimentul.

Dacă merg în instanta, nu se considera prea devreme pentru stabilirea dacă exista sau nu, motive întemeiate pentru solicitarea de restituire?

Mulțumesc și o zi frumoasa!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Notificati societatea prin avocat.

Evenimentul poate fi reprogramat, pentru a data ulterioara, convenabila si pentru dumneavoastra.

Altminteri, arvuna remisa va poate fi restituita.

In cazul in care actionati in instanta societatea, aceasta poate fi obligata sa plateasca efectiv cheltuielile de judecata ocazionate de diferendul dedus judecatii, anume onorariu de avocat, taxa judiciara de timbru, eventual onorariul aferent notificarii.

Puteti solicita eventuale daune -interese, pentru prejudiciul cauzat, daca apreciati oportuna o astfel de solicitare.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.